انستیو پاستور ایران موسسه ای تحقیقاتی , تولیدی و آموزشی است که با هدف تامین بهداشت و سلامت جامعه در سال ۱۲۹۹ تاسیس شد , در آن زمان ضرورت تاسیس موسسه ای علمی که بتواند در زمینه های واگیر فعالیت داشته و قادر به تولید برخی از واکسن ها باشد احساس می شد.بر این اساس در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ شمسی) مذاکرات بین هیئت های ایرانی و فرانسوی در انستیتو پاستور پاریس صورت گرفت و در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ میلادی (۱۲۹۹ شمسی) قرارداد همکاری بین دو کشور به امضاء رسید.از این زمان فعالیت رسمی انستیتو پاستور ایران آغاز شد که این فعالیت به لحاظ کمی و کیفی همچنان در حال گسترش است.
معرفی پایگاه تجریش:
پایگاه تجریش ملک شخصی مرحوم آقای دکتر صبار فرمانفرمائیان به مساحت ۴۸۴۳ متر مربع شامل یک قطعه باغ به انضمام چهار باب دکان بوده که ایشان ملک مذکور را در آذر ماه ۱۳۸۴ به انستیتو پاستور ایران وقف و در سال ۱۳۸۵ پس از فوت ایشان به انستیتو تحویل گردید و پس از ساخت یک واحد واکسیناسیون در آبان سال ۱۳۸۶ شروع بکار کرده و هم اکنون شامل مجموعه کامل خدمات واکسیناسیون می باشد.درآمد حاصل از این مجموعه وقف سلامت کشور می گردد.
خدمات پایگاه شمیران در یک نگاه:
شامل ارائه بسته کامل واکسن تزریقی به همه گروه های سنی از قبیل هپاتیت B , آنفولانزا , ذات الریه , HPV , MMR و …
همچنین صدور گواهی بین المللی (کارت بین الملل) جهت مسافران و دانشجویانی که قصد عزیمت به خارج از کشور را دارند و ارائه کامل واکسن های کودکان .
انجام کلیه ی خدمات واکسیناسیون
پاستور
واکسن گارداسیل
واکسن بر علیه پاپیلوما ویروس انسانی بانام تجاری گارداسیل که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)ومرکز کنترل بیماریهای امریکا(CDC)برای دختران ،زنان و مردان جوان و همچنین ورزشکاران توصیه گردیده است
http://search.cdc.gov/search?query=gardasil&utf8=%E2%9C%93&affiliate=cdc-main
در پایگاه تجریش انستیتو پاستور ایران موجود می باشد این واکسن در سه نوبت تزریق می گردد و تاثیر فوق العاده ایی در جلوگیری ابتلا به سرطان دهانه رحم ، بیماریهای مقاربتی و… دارد.
پاستور6
واکسن گارداسیل (Gardasil)
پاپیلوما ویروس انسانی (HPV )
جهت جلوگیری از زگیل تناسلی , سرطان دهانه رحم و سرطان آنال (مقعد) در پایگاه شمیران انستیتو پاستور ایران موجود است.
http://search.cdc.gov/search?query=gardasil&utf8=%E2%9C%93&affiliate=cdc-main
واکسن Prevnar 13
جهت جلوگیری از ذات الریه ( بیماری های ریوی ) , مننژیت , عفونت های خونی و عفونت های گوش در پایگاه شمیران انستیتو پاستور ایران موجود می باشد.
www.prevnar13.com

واکسن Prevnar 13 برای افراد بالای ۵۰ سال جهت پیشگیری از ذات الریه باکتریایی , عفونت خونی باکتریایی و مننژیت حاصل از ۱۳ تیپ باکتری استرپتوکوکوس پنومونیه توصیه می گردد.

www.prevnar13.com

واکسن هپاتیت بی
پاستور1پاستور2پاستور3پاستور4

واکسن آنفلونزا

 

واکسنی که در میان مردم به واکسن سرما خوردگی مشهور است , در حقیقت واکسن آنفلونزاست.

آنفلونزا یک عفونت شدیدا مسری مجاری تنفسی (بینی,گلو و ریه ها)است که علائم آن شامل : تب, احساس ضعف,سردرد, خستگی یا کوفتگی شدید , سرفه,گلو درد ,گرفتگی بینی و بدن درد است و می تواند باعث غیبت دراز مدت از مدرسه و محیط کار حتی تا دو هفته شود(سیر نسبتا طولانی دارد).

به علاوه احتمال اضافه شدن عفونت های باکتریایی روی آنفلونزا ویروسی زیاد است.

از عوارض عمده بیماری آنفلونزا ,عفونت ریه است که می تواند ناشی از خود ویروس و یا باکتری های دیگر باشد.عفونت ریه مهمترین علت بستری و مرگ ناشی از بیماری است.همین علائم شدید و عوارض بیماری است که نیاز به پیشگیری از آنفلونزا را مهم میکند.درمان دارویی برای بیماری وجود ندارد ولی داروها گران هستند و باید در ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول بیماری شروع شوند و به اندازه واکسن نیز موثر نیستند.

ویروس آنفلونزا سالانه باعث مرگ ۲۵۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰ نفر در سرتاسر جهان می شود.در سال ۲۰۰۸ آنفلونزا موجب ۲۰۰۰۰۰ بستری و ۴۱۰۰۰ مرگ در آمریکا شد که اکثریت آنها افراد بالای ۶۵ سال بودند.

برای پیشگیری از ابتلا به آنفلونزا , رعایت نکات بهداشتی موثرتر از تزریق واکسن است.از آنجا که واکسن آنفلونزا هر ساله تغییر شکل یافته و فرمول آن عوض می شود,هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید وجود دارد ولی رعایت نکات بهداشتی همیشه موثر است.

با این حال واکسیناسیون علیه آنفلونزا علاوه بر اینکه خطر بیماری های تنفسی و عوارضی نظیر سینه پهلو(پنومومی) و مراجعات بعدی به پزشک و غیبت از محل کار و تحصیل و هزینه مراقبت های سلامت را کاهش میدهد , سبب افزایش بهره وری نیز می شود.

واکسن آنفلونزا برای گروه های خاصی از افراد جامعه تجویز می شود و نباید همه افراد برای پیشگیری از سرما خوردگی از این واکسن استفاده کنند.

واکسیناسیون علیه آنفلونزا در افراد زیر توصیه می شود:

 1. تمام کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله
 2. تمام افراد ۶۵ ساله و بالاتر
 3. افراد ساکن در مراکز نگهداری و مراقبین آنها
 4. افرادی که فشار خون بالا,برخی بیماری های خونی مثل تالاسمی و اختلالات هموگلوبین ,بیماری های مزمن قلبی یا ریوی مثلا سم یا برونژیت دارند.
 5. افرادی که به دلیل ببیماری هایی مثل قند,بیماری مزمن کلیه,پیوند اعضاء, دیالیز و سرطان تحت اشعه درمانی و شیمی درمانی نیازمند مراقبت های منظم پزشکی هستند و یا به همین دلیل طی سال گذشته در بیمارستان بستری شده اند.
 6. کودکان ۶ نا ۱۸ ماهه که تحت درمان طولانی با آسپرین هستند.
 7. مادران باردار
 8. بیمارانی که اختلال در فعالیت ریه و اختلال در دفع ترشحات ریه دارند مانند آسیب های مغزی و نخایی و بیماری های عصبی عضلانی.
 9. پزشکان,پرستاران و کارکنان بهداشتی

۱۰٫افراد دارای چاقی شدید(شاخص توده بدنی آنها بالای ۴۰ باشد)

واکسن باید هر ساله تزریق شود و تزریق یک یا چند بار واکسن برای تمام عمر کفایت نمی کند.تزریق این واکسن حتما باید با توصیه پزشک انجام شود,چون ممکن است یک فرد در یک سال نیاز به تزریق داشته باشد و در سال دیگر نیاز به این کار نباشد.

اگر چه واکسن آنفلونزا عوارض زیادی ندارد و بیشتر این عوارض خفیف هستند مانند:درد در محل تزریق ,درد عضلانی کل بدن,تب و احساس ناخوشی ,اما به ندرت واکنش های شدید حساسیتی نیز ممکن رخ دهد.

به دلیل وجود خطرات جدی در افراد زیر , تجویز و تزریق واکسن ممنوع است:

 1. وجود حساسیت به زرده تخم مرغ
 2. سابقه حساسیت به واکسن
 3. کودکان کمتر از ۶ ماه
 4. افراد دارای تب متوسط تا شدید(پس از قطع تب تزریق واکسن بلامانع خواهد بود)
 5. کسانی که در واکسیناسیون قبلی خود در کمتر از ۶ هفته دچار یک بیماری عصبی مانند سندرم گیلن باره شده باشند(گیلن باره یک بیماری است که به صورت فلج موقت و بالا رونده در اندام ها بروز میکند و از پاها شروع می شود و به صورت بالا رونده ,عضلات شکم , قفسه سینه و دست ها را نیز مبتلا میکند و در حال حاضر شایع ترین تشخیص افتراقی در فلج شلحاد است).

 

برنامه کاری انستیتو پاستور تجریش
پاستور5