سال نو مبارک
اکنون زمان این فرا رسیده است که تقویم قدیمی خود را با تقویم جدید که پر شده از آغاز های نو، چشم داشت های جدید و خاطرات تازه جایگزین کنیم. سال نو با خود شروعی دوباره، فرصت های جدید و حس هیجان انگیز جوانی و طراوت را به ارمغان می آورد. ما اغلب سال جدید را در اندیشه تلاش جهت بهبود خود نسبت به دیگران آغاز میکنیم و برای دیگران نیز موفقیت و عمر طولانی همراه با سلامتی آرزو می کنیم.
به عنوان یک پزشک و محقق ایرانی و موسس شبکه هپاتیت ایران و به عنوان کسی که شدیدا بر این باور است که مراقبت های بهداشتی بین المللی از حقوق پایه جوامع بشری است، آرزو دارم دانشمندانی داشته باشیم که بتوانند سهم بزرگی در مساله سلامت و بهداشت مردم داشته باشند و در بهبود کیفیت زندگی بهداشتی مردم نقش مهمی ایفا کنند. متاسفانه طی چند دهه اخیر، عفونت های هپاتیت ویروسی به یکی از مهمترین مساله تهدید کننده سلامت عمومی تبدیل شده است که سالانه سلامت میلیون ها نفر در دنیا را تحت تاثیر خود قرار می دهد. جالب است بدانیم که فقط آمار مرگ و میر ناشی از ویروس هپاتیت نوع C این روز ها حتی از مرگ و میر ناشی از ایدز نیز بیشتر است. اما خوشبختانه طی سال های اخیر ما شاهد انقلابی بزرگ در زمینه درمان هپاتیت C بوده اییم، که با داروهای جدید در تقریبا ۱۰۰ درصد بیماران می توان این عفونت را ریشه کن کرد. متاسفانه، این درمان های جدید بسیار گران قیمت هستند و برای بیماران در کشور های در حال توسعه که شیوع بالایی از عفونت هپاتیت C وجود دارد تقریبا در دسترس نیست و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نمی باشد. از این رو، بار بیماری های کبدی ناشی از هپاتیت C می تواند به عنوان یک مشکل جدی در دهه آینده باشد.
جنگ های جاری و درگیری های بسیار در منطقه خاور میانه منجر به افزایش شیوع انواع بیماری های هپاتیت در این منطقه شده است. علاوه بر این، با افزایش نسبت مهاجرت پناهجویان این منطقه به کشورهای غربی شیوع این بیماری نیز شدت گرفته است. بنابراین تصمیم گیری مناسب در جهت پیشگیری، درمان و کنترل این بیماری بیش از پیش مورد تاکید و اهمیت می باشد.
سال جدید یک فرصت بزرگ برای یک همکاری باشکوه در جهت ساخت یک جهان امن و پایدار است جایی که در آن مردم از یک زندگی طولانی و سالم لذت ببرند. این امر تنها از طریق کاهش هزینه های جنگ، سرمایه گذاری در ارتقاء سلامت مردم و بهبود خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه در کشورهای در حال توسعه و جنگ زده امکان پذیر است. دستیابی به ریشه کنی هپاتیت C در جهان تا سال ۱۴۱۰ شمسی، نیازمند همکاری های دانشمندان، متخصصین و دولت مردان سراسر دنیا می باشد.
همه سعی ما تبدیل این خواسته به بهترین واقعیت است.

امیدواریم، همه مردم در سال جدید از نعمت سلامتی و رفاه برخوردار شوند.
موسس و رئیس شبکه هپاتیت ایران
موسس و رئیس باشگاه سلامتی امید
دکتر سید موید علویان
استاد بیماری های گوارش و کبد