سلامت نیوز: امید به زندگی بشر از سال ۱۸۰۰ میلادی به بعد تقریبا دو برابر شد و این موفقیت فوق العاده ای برای نوع بشر است اما هر موفقیتی چالش هایی بیشتری را هم به ارمغان می آورد. با طولانی تر شدن سالهای زندگی مردم، یکی از مسئولیت های بزرگ طب مدرن ارائه مراقبت و درمان برای کسانی بود که دچار بیماری های مرتبط با افزایش سن می شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت، یکی از این بیماری ها که همراه با افزایش سن افراد رشد کرد، پوکی استخوان است و آن هم همراه با نازک شدن، ضعیف و شکننده شدن استخوان ها. پوکی استخوان می تواند کیفیت زندگی فرد مبتلا را به کلی تحت تاثیر قرار دهند و حتی عوارض شکستگی های ناشی از آن گاه منجر به مرگ شود.

پوکی استخوان: دشمن خاموش

پوکی استخوان در افراد مسن بخصوص زنان شایع تر است. در بسیاری از موارد این بیماری خود را اولین بار با یک شکستگی ناگهانی می دهد یعنی زمانی که دیگر برای جلوگیری از عوارض آن دیر شده است. با توجه به گزارش انجمن پزشکی آمریکا، هر سال ۱٫۵ میلوین آمریکایی دچار شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می شوند و از این تعداد قریب به ۴۳۲ هزار نفر در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری می شوند. این در حالی است که ۸۰ درصد شکستگی ها در ناحیه لگن است. برآورد می شود در سال ۲۰۲۵ میلادی، هزینه های مراقبت از پوکی استخوان به ۲۵٫۳ میلیارد دلار برسد.

روش های درمانی پوکی استخوان کدام عوارض را دارند؟

با وجود در دسترس بودن درمان های مقرون به صرفه که می تواند خطر شکستگی را در بیمار کاهش دهد، بسیاری از بیماران به ویژه زنان درمان های این بیماری را دریافت نمی کنند. چند باور غلط درباره این نوع درمان ها وجود دارد و یکی از آنها این است که مکمل های کلسیم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سرطان مری را افزایش دهد.

خوشبختانه باید گفت تا به امروز اتفاق نظر بر این است که هیچ خطر ثابت شده ای از نظر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی با مصرف مکمل های کلسیم گزارش نشده است.

یکی از درمان های رایج پوکی استخوان، مصرف بیس فسفونات ها است. مشابه استروژن، اين گروه از داروها از شکستن استخوان جلوگيري کرده، نگهدارنده توده استخواني هستند و حتي چگالي استخوان در ستون فقرات و لگن را افزايش داده و خطر شکستگي ها را کاهش مي دهند. بيس فسفونات ها به ويژه براي مردان، بزرگسالان جوان و افراد داراي پوکی استخوان ناشي از استروئيد مفيد هستند. همچنين به منظور پيشگيري از پوکی استخوان در افرادي که نياز به دوره طولاني درمان هاي استروئيدي براي بيماري هاي مثل آسم و آرتريت دارند، استفاده مي شوند. عوارض جانبي که مي تواند شديد باشد شامل حالت تهوع، درد شکمي و سختی بلع می باشد. سوال رایج در مورد مصرف این دارو ها این است که آیا می توانند به دستگاه گوارش و مری آسیب بزنند؟

خطر التهاب دیواره روده با مصرف این داروها وجود دارد اما اگر دستورالعمل های آنها به دقت دنبال شود، و مصرف دارو تحت پیگیری پزشک باشد، خطر این عوارض بسیار اندک است.

از آنجا که پوکی استخوان یک بیماری خاموش است، مبتلایان در زمینه عوارض جانبی درمان های در دسترس باید از پزشک خود اطلاعات لازم را دریافت کنند.

کلسيتونين درمان دارویی دیگر و هورموني است که به وسيله غده تيروئيد ساخته مي شود، بازجذب استخوان را کاهش داده و از دست دادن بافت استخواني را کند مي کند. همچنين از شکستگي هاي ستون فقرات جلوگيري کرده و حتي ممکن است باعث تسکين دردهاي ناشي از تراکم شکستگي ها گردد. اين دارو معمولا به شکل اسپري بيني استفاده مي شود و ممکن است در برخي افراد باعث سوزش و ناراحتي بيني گردد، اما به فرم داروي تزريقي نيز موجود است.

تري پاراتيد براي درمان پوکی استخوان در زنان بعد از يائسگي و مردان با خطر بالاي شکستگي استفاده مي شود. تري پاراتيد به صورت يک بار تزريق زير جلدي در روز در ناحيه شکم يا ران تجويز مي شود. اثرات طولاني مدت آن بايد مطالعه شود، بنابراين اين دارو براي کمتر از ۲ سال توصيه شده است.

اما در میان درمان های دارویی اگر چه هورمون درماني مي تواند خطر لخته شدن خون، سرطان رحم، سرطان پستان و احتمال ناراحتي هاي قلبي را افزايش دهد با اين حال استروژن به خصوص اگر بلافاصله بعد از يائسگي شروع شود، مي تواند به حفظ تراکم استخواني کمک کند. به علت نگراني هاي موجود در مورد بي خطر بودن اين روش و نيز به علت در دسترس بودن درمان هاي ديگر، معمولا هورمون درماني اولين انتخاب براي درمان نیست.

علاوه بر درمان هاي دارويي و هورموني، برنامه درماني فيزيکي به استحکام استخوان ها کمک کرده و با بهبود بخشيدن به وضعيت اندامي، تعادل و قدرت ماهيچه ها، احتمال رخ دادن شکستگي را کاهش مي دهد.
سلامت نیوز ۹۵٫۰۱٫۳۱