کلینیک کبد چرب

 توجه به تمام ابعاد بیماری کبد چرب و چند تخصصی بودن موضوع، حائز اهمیت است

یکی از خدمات این کلینیک انجام فیبرواسکن می باشد که تشخیص کبد چرب را آسان تر کرده است

آدرس: تهران-خیابان سپهبد قرنی- بالاتر از خیابان طالقانی- نبش چهارراه شاداب- پلاک ۱۷۸

تلفن:۸۸۹۴۵۱۸۶-۸۸۹۴۵۱۸۷-۸۸۹۰۷۱۵۴

فکس: ۸۸۹۴۵۱۸۸

ویزیت بیمار: روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه – ساعت ۸ الی ۱۴

فیبرواسکن:روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه – ساعت ۸ الی ۱۶

کلینیک چاقی

همانطور که  استحضار دارید شهرنشینی، کم تحرکی و استفاده بیشتر از غذاهای آماده  و پرچرب، جامعه ایرانی را به سمت چاقی، بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و کبد چرب سوق داده است. تجمع چربی در مناطق خاص بدن خصوصاً ناحیه شکم با افزایش خطر بیشتری همراه است. برای رسیدن به تأثیر بهتر درمانهای موجود از قبیل احتمالات غیر تهاجمی جهت کاهش میزان چربی در بدن باید به ضرورت تغذیه مناسب و تشویق بیمار به تحرک فیزیکی بیشتر، توجه بیشتری نمود. بیماریهای کبدی از جمله کبد چرب در این گروه شایعتر بوده و ضرورت تشخیص دقیق تر آنان و تفکیک کبد چرب ساده از کبد چرب شدید همراه با التهاب در کبد (NASH)   انجام اقدامات تشخیصی بیشتری ضرورت دارد. امروزه می توان از فیبرواسکن در تشخیص بهتر شدن آسیب کبدی استفاده کرد. امید است همکاریهای بیشتر در زمینه آموزشی و درمان بتواند جامعه سالم تری را نوید بخش باشد

برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب کبد چرب و بروشور فیبرواسکن مراجعه فرمایید.

زندگی ماشینی امروزی در کنار پیشرفت علم وتکنولوژی متاسفانه همراه با  پیامد خطرناکی  بنام چاقی شده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)  در سال ۲۰۰۸ میزان چاقی نسبت به سال ۱۹۸۰، ۲ برابر شده است, در سال ۱۹۸۰, ۵% مردان و ۸% زنان چاق بودند در حالیکه این رقم در سال ۲۰۰۸ به ۱۰% در مردان و ۱۴% در زنان افزایش یافته است یعنی در سال ۲۰۰۸, ۳۵% بزرگسالان بالای ۲۰ سال اضافه وزن داشتند که شامل ۳۴% مردان و ۳۵% زنان می باشد.

شیوع چاقی در نقاط مختلف دنیا متغیر است و زنان ۲ برابر مردان چاق هستند. در حال حاضر ۲۰۵ میلیون نفر مرد و۲۹۷ میلیون نفر زن بالای ۲۰سال در کل دنیا چاق می باشند که تقریبا بیش از نیم بیلیون بزرگسال در دنیا را شامل می شود وسالانه ۲/۸ میلیون نفر در کل دنیا به علت عوارض ناشی از چاقی می میرند که این عوارض شامل کبد چرب , بیماریهای قلبی از جمله فشار خون و سکته های قلبی, دیابت تیپ ۲, سرطان هایی از قبیل سرطان سینه، کولون، پروستات ,آندومتر،کلیه و کیسه صفرا و هیپرلیپید می میباشد.تقریبا در حدود ۳۵/۸ میلیون نفر در کل دنیا دچار ناشی از استئوپورز چاقی می باشند.

ازعوارض مهم چاقی، کبدچرب می باشد که بعلت ماهیت بیماری می تواند باعث سیروزکبدی، افزایش شانس بیماریهای قلبی و استئوپورز وسایر نمودهای سندرم متابولیک شود.شیوع کبد چرب درکشورهای در حال توسعه ۲۴-۱۰%گزارش شده است که رقم قابل توجهی است. نکته مهم در درمان کبد چرب اصلاح سبک زندگی یعنی پیروی از یک رژیم معقول و متعادل و برنامه ورزشی منظم هفتگی است.

 BMI چیست؟

نکته اول در بررسی وضعیت چاقی براورد میزان BMI یا شاخص توده بدنی است که به راحتی از فرمول وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد بر حسب متر به توان ۲ محاسبه می شود:

BMI ۱۸٫۵ تا ۲۵: نرمال

BMI ۲۵ تا ۳۰: اضافه وزن

BMI بالای ۳۰: چاقی درجه یک

BMI بالای ۴۰: چاقی درجه دو یا مرضی

BMI ایده ال بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ می باشد, BMI بین ۲۵ تا ۲۹٫۹ همراه با افزایش عوارض همراه با چاقی می باشد و BMI بالای ۳۰ باعث افزایش متوسط تا شدید عوارض چاقی و مرگ می شود.

چه باید کرد؟

نکته مهم اول این است که با خودتان روراست باشید و تا زمانیکه واقعا اراده نکرده اید رژیم را شروع نکنید چرا که چاقی بعد از لاغرشدن، بیشتر باعث کبد چرب می شود پس یا لاغر نکنید یا اگر تصمیم به لاغری گرفتید بدانید که این روند دوره ای نیست و شما همیشه باید مواظب وزنتان باشید.مساله بعدی مبارزه با عوامل شکست برنامه های کاهش وزن می باشد یعنی به عنوان مثال هیچوقت برای شروع رژیم منتظر شنبه نباشید, برای کاهش وزن از رژیم های سخت و غلط استفاده نکنید و مهمتر اینکه حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

رازهای لاغری چیست؟

  1. سیرشدن را به پر شدن معده ترجیح دهید. تصور نکنید  اگر زود دست از غذا بکشیم خود را محروم ساخته ایم.
  2. آب خوردن را فراموش نکنید و بدانید که آب خوردن یک مساله عادتی است یعنی اینکه, اگر فردی هستید که عادت به آب خوردن ندارید بدنتان تشنگی را مثل گرسنگی احساس می کند و زمانی احساس تشنگی به شما دست می دهد که بدنتان کم آب شده باشد که این خوب نیست.پس از امروز شروع به آب خودن کنید بویژه از نیم ساعت مانده به غذا خوردن, چرا که هم اشتهای کاذب شما را از بین می برد و هم باعث افزایش سوخت و ساز می شود.
  3. افراد باریک در مقایسه با افراد دارای اضافه وزن، هفته ای ۲ ساعت بیشتر میخوابند. بنا به نظر محققین، کمبود استراحت با چشمان بسته، با کاهش هورمونهای کنترل کننده اشتها مانند لپتین (leptin) و افزایش هورمونهای بالا برنده اشتها مانند گرلین (ghrelin) ارتباط مستقیم دارد.
  4. هیچ وعده غذایی را حذف نکنید, بویژه صبحانه.چرا که با خوردن صبحانه دستگاه گوارش شما شروع به فعالیت و سوخت و ساز می کند و به اصطلاح از خواب بیدار می شود.
  5. سهم میوه وسبزیجات و پروتئین را در برنامه روزانه افزایش دهید.
  6. با آرامش غذا بخورید.به یاد داشته باشید از اولین لقمه ای که در دهانتان می گذارید ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا پیغام سیری به مغزتان برسد پس به جای اینکه سریعتر و بیشتر بخورید,غذایتان را آرام و به اندازه خورده و لذت ببرید.
  7. خشمتان را با غذاخوردن کنترل نکنید.

چه ورزشی خوب است؟

پیروی از یک برنامه ورزشی منظم نیز لازمه کار است ولی باید بدانید لازم نیست حتما کارهای سخت یا پرهزینه انجام داد یا حتما باشگاه ورزشی ثبت نام کرد. باید بیشتر به این مساله فکر کنید که هر اقدامی که شروع می کنید موقتی نیست, بنابراین روندی را پیش بگیرید که مطمئن هستید می توانید همیشه ادامه دهید و خسته نشوید. توصیه متخصصین این است که در طول هفته ۳ تا ۴ بار, هر بار به مدت نیم ساعت ورزش هوازی انجام داد که بهترین و در دسترس ترین آنها پیاده روی تند , شنا یا دوچرخه سواری است به این شرط که در طی این نیم ساعت در حالت ضربان بالا یا نفس زنان باشید.

از چه روشهای دیگری می توان کمک گرفت؟

در کنار رعایت رژیم غذایی و ورزش در افراد با BMI زیر ۳۰ می توان از دستگاههای لاغری نظیر اولتراسوند یا کرایولیپولیز استفاده کرد,ولی در افراد با BMI بالای ۳۰ بایستی بعد از مشاوره با پزشک متخصص از روشهای جراحی سود برد.در هر حالت باید بدانید که استفاده از این روشها به معنی مجوزی برای پرخوری یا بی تحرکی نیست و شما بایستی سبک زندگی درست را انتخاب کنید.