آلودگی هوا عامل افزایش بیماری قلبی در زنان دیابتی

طبق یک مطالعه جدید، قرارگیری طولانی مدت در معرض آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار و دود اگزوز خودروها، موجب افزایش ریسک بیماری قلبی و سکته در زنان مبتلا به دیابت می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان با بررسی مطالعات پیشین در مورد ارتباط بین قرارگیری کوتاه مدت در معرض آلودگی هوا و بیماری قلبی در کل جمعیت، دریافتند که افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر هستند.

«جایم هارت»، و تیمش از بیمارستان بیرگام واقع در بوستون، بیش از ۱۱۴ هزار زن با میانگین سنی ۶۴ سال را که از سال ۱۹۷۶ در مطالعه شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. محققان با دسته بندی اندازه ذرات آلودگی به سه دسته ریز، بزرگ و تلفیق ریز و بزرگ بروز بیماری قلبی و سکته را مورد بررسی قرار دادند.

در این تحقیق مشخص شد قرارگیری زنان مبتلا به دیابت در معرض کوچک ترین ذرات آلودگی هوا که معولا با چشم قابل مشاهده نیستند، تا ۴۴ درصد موجب افزایش بیماری قلبی-عروقی و تا ۶۶ درصد موجب افزایش حمله قلبی در زنان می شود. این ذرات ریز شامل دود ناشی از اتومبیل ها و احتراق نیروگاه هاست.

هارت اذعان می کند که هرچقدر اندازه ذرات کوچک تر باشد، می توانند به راحتی وارد ریه فرد شده و با ایجاد التهاب، باعث انسداد عروق خونی شوند.

۱۳۹۴/۰۹/۰۹سلامت نیوز – کد خبر: ۱۶۹۰۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *