بیش از ۷۰۰ میلیون نفر به آب سالم دسترسی ندارند

دبیر کل یونسکو در پیامی به مناسبت روز جهانی آب با اشاره به اینکه در بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ حدود ۲٫۳ میلیارد نفر به منابع آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کردند، گفت:هنوز بیش از ۷۰۰ میلیون نفر به آب سالم، تمیز و مناسب برای یک زندگی سالم و بهداشتی دسترسی ندارند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا ازکمیسیون ملی یونسکو-ایران، درپیام خانم ایرینا بوکووا آمده است:گزارش جهانی توسعۀ آب سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ تخمین زده است که حدود ۲ میلیارد نفر در جهان همچنان نیازمند دسترسی به بهداشت مناسب هستند.بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مناطق جغرافیایی قرار دارند که مشکل شدید آب دارند و در نتیجه بیش از مناطق دیگر تحت تأثیر تغییر اقلیم آسیب می بینند.
روز جهانی آب مصادف با دوم فروردین هر سال (۲۲ مارس) از سوی سازمان ملل نام گذاری شده است. روز جهانی آب اولین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو برزیل رسماً مطرح شد.
بوکووا خاطرنشان کرد: تقاضا برای آب رو به افزایش است، به ویژه در حوزۀ اقتصادهای در حال ظهور در نقاطی از جهان که کشاورزی، صنعت و شهرها با سرعت زیادی در حال رشد و توسعه هستند.تاوان زیادی باید پرداخت کردبه همین دلیل آب در رأس دستور کار جدید توسعۀ پایدار ۲۰۳۰ قرار دارد.
وی با بیان اینکه در هدف شمارۀ ۶ از دستورکار به وضوح به موضوع آب اشاره شده است، گفت:در این هدف از دستورکار ۲۰۳۰ برای توسعۀ پایدار تضمین دسترسی به آب و مدیریت پایدار آب و بهداشت و اهمیت آب در تحقق سایر اهداف دستورکار، از جمله برای پیشبرد چشم انداز اشتغال شایسته برای همه، موضوعی که درکانون گزارش جهانی آب برای توسعه قرار دارد، برجسته شده است.
وی می افزاید : آب برای کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و تولید انرژی حیاتی است. آب موتور رشد اقتصادی است. آب باعث ایجاد و حفظ مشاغل در جهان است. با این حال، تحقق اهداف توسعه تنها در سایۀ دسترسی به منابع مناسب و کافی آب به عنوان یک مادۀ خام امکان پذیر نیست. بهداشت و کیفیت آب همچنان از ضروریات ایجاد مشاغل شایسته هستند.
مدیر کل یونسکو تصریح کرد:از میان ۲٫۳ میلیون مرگ مرتبط با آب در سال، ۱۷ درصد مربوط به بیماری های قابل انتقال و آب آشامیدنی ناسالم است. به همین دلیل تأمین آب آشامیدنی سالم و بهداشت در محل کار باید به یک اولویت جهانی تبدیل شود. مقابله با چالش ایجاد و حفظ مشاغل شایسته درشرایط تغییر اقلیم و کمبود آب نیازمند سرمایه گذاری های بیشتر در علم، فن آوری و نوآوری است.
به گفته بوکووا شواهد حاکی از آن است که سرمایه گذاری در حوزۀ خدمات و زیرساخت های آب می تواند مزایای بسیاری هم در زمینۀ توسعۀ اقتصادی و هم شغل آفرینی داشته باشد. این سرمایه گذاری ها باید در هماهنگی با بخش های مرتبط، از جمله کشاورزی، انرژی و صنعت انجام شود تا متضمن دست یابی به بهترین نتایج ممکن باشد.
به اعتقاد وی یونسکو در مقام نهاد هدایت گر سازمان ملل در زمینۀ آموزش آب و علوم آب، با تمام قوا برای تحقق اهداف یاد شده فعالیت می کند. اقدامات یونسکو در چارچوب برنامۀ بین المللی آب شناسی و شبکۀ کرسی ها، کمیته ها و مراکز ملّی آن، مؤسسۀ یونسکو-آی، اچ، ای برای آموزش آب که از سال ۲۰۰۳ تاکنون هزاران دانشمند و مهندس را از کشورهای در حال توسعه در حوزۀ آب تربیت کرده است از آن جمله هستند.
ایرینا بوکووا ادامه داد: برنامۀ جهانی ارزیابی آب یونسکو اطلاعاتی به روز در زمینۀ منابع آب شیرین در جهان در اختیار دولت ها و جامعۀ بین الملل قرار می دهد که از این اطلاعات در سیاست گذاری های مرتبط هم استفاده می شود.

ایرنا۱۶اسفند۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *