زنان ایرانی چاق تر می شوند

زنان ایرانی چاق‌تر می‌شوند

سلامت نیوز: مطالعات جهانی که در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ منتشر شده، نشان می‌دهد که اضافه وزن در زنان ایرانی روندی رو به افزایش داشته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، در حالي‌كه در سال ۲۰۰۲ حدود ۵۵/۸ درصد زنان ايراني مبتلا به چاقي بودند،اين آمار تا ۳ سال بعد يعني ۲۰۰۵ به ۵۷/۸ درصد و در سال ۲۰۱۰ به ۶۰/۳ درصد رسيد.

اما بر اساس آمار مربوط به سال ۲۰۱۳ حدود ‌۶۳/۳ درصد زنان ايران از چاقي رنج مي برند،يعني در كمتر از ۱۱ سال تعداد زنان چاق در ايران حدود ۷/۵ درصد افزايش داشته،در حالي‌كه اين آمار در همين مدت درباره مردان ايراني ۲/۷ درصد بوده است. الگوی چاقی زنان و مردان در ایران مانند سایر کشور‌های در حال توسعه است. مردان در کشور‌های توسعه‌یافته چاق‌تر از زنان هستند، در حالی که در کشور‌های درحال توسعه مسئله کاملا برعکس است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ۲/۱ میلیارد نفر معادل یک چهارم جمعیت جهان دچار بیماری چاقی یا اضافه وزن هستند. چاقی در میان کودکان در ۳دهه اخیر سریع‌تر از بزرگسالان رو به افزایش است، در حالی که حدود نیمی از ۷۰۰ میلیون نفر چاق جهان فقط در ۱۰ کشور جهان زندگی می‌کنند. در برخی کشور‌های اقیانوسیه و خاورمیانه مانند ساموآ، میکرونزی، کویت و قطر اکثریت زنان از چاقی رنج می‌برند. پروفسور امانوئلا گاکیدو سرپرست این پروژه معتقد است كه چاقی خطر بزرگي برای سلامت جهانیان است که مانند مشکلات قابل مقایسه دیگر ازجمله سیگار و سوءتغذیه در دهه‌های اخیر کاهش نیافته است.

ارزیابی‌های جهانی و منطقه‌ای کشور‌ها در مورد چاقی و اضافه وزن کودکان و بزرگسالان از سال‌های ۱۹۸۰تا ۲۰۱۳ انجام شده است.یافته‌های کلی در این پژوهش موسسه لنست نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۳ نسبت شاخص توده بدن (BMI) در بزرگسالان از ۲۵ کیلوگرم یا بیشتر ۲۸/۸ تا ۳۶/۹ درصد در مردان و ۸/۲۹ تا ۳۸ درصد در زنان افزایش داشته است. همچنین در این ۳۳ سال در کشور‌های توسعه‌یافته چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان افزایش ۸/۲۳ درصدي در پسران و ۶/۲۲ درصدي در دختران داشته است.

در کشور‌های در حال توسعه از ۸/۱ درصد به ۱۲/۹ درصد در پسران و از ۸/۴ به ۱۳/۴ درصد در دختران افزایش داشته است. البته از سال ۲۰۰۶ روند چاقی در کشور‌های در حال توسعه کند‌تر شده است. چاقی چالش قرن حاضر‌ و نکته قابل توجه این است که در این ۳۳ سال نه‌تنها چاقی افزایش یافته بلکه هیچ گزارشی از موفقیت در کنترل چاقی در هیچ کجای دنیا گزارش نشده است. همین باعث شده که نیاز به اقدام جهانی و ملی ضروری به نظر برسد.

15-2-2-9719Capture

چاقی فرهنگی ایرانی‌ها
در سال ۱۹۸۸ ایران یکی از ۷ کشوری بود که بیشترین میزان چاقی را در کودکان داشت. در حال حاضر ۸ میلیون ایرانی با این سندروم زندگی می‌کنند. یکی از دلایل چاقی در ایران گسترش شهرنشینی است. بر اساس تحقیقی، در سال ۲۰۰۵ ساکنان شهر‌ها به طور میانگین در سال ۴۲ لیتر نوشابه‌های گازدار مصرف می‌کردند. همچنین ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد چربی و ۴۰ درصد غذایی بیشتر از نیاز روزانه مصرف می‌کردند. دسترسی فراوان به غذاهای فست‌فود و هله هوله در کنار سبک زندگی بدون تحرک روند چاقی را در میان ایرانی‌ها افزایش داده است. سایر عوامل چاقی ایرانی‌ها گسترش فناوری و مصرف بیش از اندازه برنج و نان است. دلیل چاقی کودکان در میان خانواده‌های با درآمد متوسط این است که آنها معتقدند که بچه با بزرگ‌شدنش وزنش به مرور کمتر می‌شود.

در میان خانواده‌های با درآمد متوسط این است که آنها معتقدند که بچه با بزرگ‌شدنش وزنش به مرور کمتر می‌شود.

آمار چاقي و اضافه وزن در ايران
ايران در سال‌هاي زنان (درصد) مردان (درصد)
۲۰۰۲ ۵۵،۸ ۴۷،۳
۲۰۰۵ ۵۷،۸ ۴۸،۵
۲۰۱۰ ۶۰،۲ ۴۸،۵
۲۰۱۳ ۶۳،۳ ۴۹،۴

سلامت نیوز: زنان ایرانی چاق‌تر می‌شوند

۱۳۹۳/۱۱/۱۳ – ۱۶:۲۰ – کد خبر: ۱۳۷۲۷۰
روزنامه همشهری شماره ۶۴۶۳ دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۳
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *