پروبیوتیک ها و روده چه ارتباطی با یکدیگر دارد؟

به گزارش دکتر سلام :ماست از آشناترین منابع پروبیوتیک است، باکتری های خوب مانند لاکتوباسیلوس یا بیفیدوباکتریوم باعث ایجاد تعادلی سالم در روده میشوند. تحقیقات نشان داده است پروبیوتیک ها عدم تحمل لاکتوز را آسان میکنند. همچنین میتوانند به بهبود نفخ معده، اسهال و سایر مشکلات گوارشی کمک کنند. با خرید ماست هایی که برچسب پروبیوتیک روی آنها خورده شده است میتوانید میزان بیشتری از آن را جذب بدن کنید.
کلم رنده شده وآب پز با سرکه برای تقویت هضم غذا

 کلم رنده شده و آب پز با سرکه دارای پروبیوتیک های leuconostoc، pediococcus ، lactobacillus است. این ترکیب نوعی غذای کره ای است که بسیار به قدرت هضم کمک میکند و همچنین دارای ویتامین هایی است که به بهبود عفونت کمک میکند.

سوپ میسو برای فعال کردن قدرت هضم

 سوپ میسو یک صبحانه ی رایج در ژاپن است، این خمیر سویا تخمیر شده واقعا میتواند باعث تحرک قدرت هضم شود. میسو بر اساس تحقیقات دارای ۱۶۰ نوع باکتری پروبیوتیک مفید است. معمولا این سوپ شور است و دارای ویتامین B و آنتی اکسیدان های محافظ نیز هست.

انواع پنیر و مبارزه با باکتری ها

 میدانیم پروبیوتیک ها برای گوارش مفید هستند، اما همه آنها در این سفر که از دستگاه گوارش عبور میکند جان سالم بدر نمیبرند. اما تحقیقات نشان داده گونه ای لاکتوباسیلوس در برخی از پنیرها مانند پنیر گودا وجود دارد که به اندازه ی کافی قوی هستند که از این مسیر سالم عبور کنند. بعلاوه پنیر به عنوان یک حامل برای پروبیوتیک ها عمل میکند و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت میکند.

کفیر: نوشیدنی سرشار از پروبیوتیک

 بر طبق افسانه های، کفیر نوشیدنی مورد استفاده ی چوپانان کوهستان های قفقاز بوده است. آنها فهمیده بودند شیری که تولید میکنند بعد از تخمیر به یک نوشیدنی گازدار تبدیل میشود. ضخیم، خامه ای و غلیظ مانند ماست. کفیر دارای گونه هایی از پروبیوتیک ها است و همچنین دارای مقداری مخمر های مفید هم هست.

خمیر ترش نان به هضم غذا کمک میکند

 این بار که خواستید ساندویچ درست کنید دقت کنید محتویات ساندویچ را چه چیزی نگه میدارد. خمیر نان های فانتزی و دیگر نان ها ( خمیر ترش منظور است ) دارای پروبیوتیک های مفیدی هستند که به هضم راحت تر غذا کمک میکنند. پس شاید خالی کردن نان ساندویچی از خمیر دیگر لازم نباشد.

شیر غنی شده با پروبیوتیک

 یکی از ساده ترین راه های اضافه کردن پروبیوتیک به برنامه غذایی استفاده از شیرهای شیر اسیدوفیلوس است. این نوع شیر همان شیر معمولی است که با باکتری های مفیدی مانند (Lactobacillus acidophilus ) غنی شده است. گاهی این شیرها را با برچسب شیر اسیدوفیلوس شیرین میبینید. در شیری که باکتری های اسید لاکتیک باشد هم مقدار زیادی پروبیوتیک هست.

پروبیتویک در خیارشور

 اگر به دنبال خیار شور برای بهره بردن از پروبیوتیک آن هستید، به دنبال نوعی باشید که تخمیر طبیعی داشته است و از سرکه در آن استفاده نشده. نمک دریایی و آب در تهیه ی خیار شور میتواند باعث تقویت پروبیوتیک آن شود. همچنین قدرت آن در کمک به هضم غذا را نیز بالا میبرد.

مکمل های پروبیوتیک

 پروبیوتیک ها علاوه بر غذا به صورت مکمل نیز یافت میشوند، در شکل کپسول، قرص، پودر و مایع. البته مکمل ها نمیتوانند مانند غذاها پروبیوتیک به بدن برسانند، اما مناسب هستند. اگر علاقه مند شدید که استفاده کنید با پزشک خود ابتدا مشورت کنید. اگر بیمار هستید و یا سیستم ایمنی بدنتان ضعیف هست نیز میتوانید از این مکمل ها استفاده کنید.

پروبیوتیک ها در برابر پروبیوتیک ها

 غذاهای حاوی پروبیوتیک دارای باکتری های زنده هستند، این غذاها باکتری های مفیدی که از قبل در سیستم گوارش هستند را میخورند. میتوانید پروبیوتیک ها را در غذاهایی مانند : موز، کنگر، مارچوبه، بلغور جو دوسر، عسل، شربت افرا، و حبوبات پیدا کنید.

منبع: کرمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *