پشت‌ميز‌نشيني، كبدتان را چرب مي‌كند!

به گزارش ايمنا و به نقل از مديكال نيوز بررسي‌هاي جديد محققان كره‌اي نشان مي‌دهد كه كم‌تحركي و بيماري كبد چرب غير‌الكلي با هم ارتباط دارند.
اين در حالي است كه حتي افرادي با شاخص توده بدني كمتر از ۲۳ نيز درصورتي كه مدت زمان زيادي را در حال نشسته به‌سر‌ ببرند، به بيماري كبد چرب غير الكلي مبتلا مي‌شوند.
اين بيماري كه بيشتر به دليل افزايش ميزان چاقي در ميان افراد رواج يافته است، در صورت عدم تشخيص زودرس و درمان مناسب ،مي‎تواند منجر به بيماري پيشرفته و غير قابل برگشت كبدي به نام “سيروز” شود كه درمان آن پيوند كبد است.
تاكنون تحقيقات زيادي پيرامون ارتباط ميان نشستن و بيماري ديابت، فشار خون بالا، بيماري‌هاي قلبي و عروق خوني،‌ سرطان و حتي مرگ صورت گرفته است.
اما بررسي‌هاي جديد كه در مجله  ” Hepatology” منتشر شده است، ارتباط ميان فعاليت‌هاي فيزيكي و بيماري كبد چرب غير الكلي را نشان مي‌دهد كه بيش از ۱۴۰ هزار فرد ميانسال كره اي به آن مبتلا هستند.
دكتر يوسو چانگ از دانشکده پزشکی “Sungkyunkwan” در کره جنوبی در اين باره مي‌گويد:” بررسي هاي ما نشان مي دهد كه شركت در فعاليت‌هاي فيزيكي و كاهش زمان نشستن، عامل مهمي در كاهش خطر ابتلا به بيماري كبد چرب غير الكلي محسوب مي‌شود.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *