کاهش شیوع هپاتیت سی در بیماران هموفیلی , تالاسمی و دیالیزی

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: شیوع هپاتیت سی در بیماران هموفیلی , تالاسمی و دیالیزی کاهش داشته است و غربالگری خون های اهدایی و حذف افراد پر خطر و درمان افراد مثبت در سالهای اخیر , در این کاهش نقش مهمی ایفا نموده است.

دکتر سید موید علویان به مناسبت برگزاری چهاردهمین کنگره سالانه انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران با بیان اینکه هپاتیت سی از عوامل عفونی موثر در آسیب به سلامت مردم است , افزود : خوشبختانه در سابقه ایرانیان کمتر از نیم درصد مبتلا به عفونت هپاتیت سی می باشند.

این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد : بیماران هموفیلی , تالاسمی و تحت همودیالیز بیش از همه در معرض ابتلا به هپاتیت سی هستند. وی گفت : مطالعات متعدد در ایران نشان داده که ابتلا در بیماران هموفیلی از ۲۰ تا ۶۰ درصد متغیر است ولی در سالهای اخیر به کمتر از ۲۰ درصد کاهش یافته است.همچنین شیوع در بیماران تالاسمی از ۱۵/۷ تا ۶۳/۸ درصد متغیر است که در برآورد کشوری به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است. استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… (عج) ادامه داد: غربالگری خون های اهدایی و حذف افراد پر خطر و درمان افراد مثبت در سالهای اخیر , در این کاهش نقش مهمی ایفا نموده است و در بیماران دیالیزی نیز از شیوع ۱۳ درصدی به کمتر از ۳ درصد کاهش یافته است.

دکتر علویان با تاکید بر اینکه استفاده از اریتروپویتین و درمان بیماران دیالیزی مثبت و ارجاع به پیوند کلیه توانسته از بروز موارد جدید بکاهد , تصریح کرد : در مقایسه با کشورهای همسایه از جمله پاکستان , ترکیه , عراق , آذربایجان و کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس , کشور ایران با شیوع اچ آی ویکمتری در جمعیت عادی بیماران هموفیلی , تالاسمی و دیالیزی همراه است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران در پایان خاطر نشان کرد : درمان و پیگیری بیماران مبتلا به هپاتیت سی , تالاسمی و هموفیلی نیاز به تبحر کافی دارد که خوشبختانه در کشور ما این مهارت وجود دارد و امروزه می توان موضوع این بیماری را در رده بیماران خاص کنترل شده تلقی کرد.

به گزارش خبرنگار اخبار پزشکی , اساتید برتر عرصه گوارش و کبد در چهاردهمین کنگره سالانه گوارش و کبد ایران مورد تقدیر قرار گرفتند.

براساس این گزارش دکتر رسول ستوده منش به عنوان استاد برجسته در عرصه تحقیق و پژوهش و فرهاد زمانی در عرصه خدمات رسانی به بیماران به عنوان استاد برتر مورد تقدیر قرار گرفتند. گفتنی است دکتر اسکندر حاجیانی و دکتر محمد جواد احسانی اردکانی نیز در حوزه آموزشی رشته گوارش و کبد , به عنوان اساتید برتر , تقدیر شدند.

شایان ذکر است این چهار استاد برگزیده گوارش و کبد به عنوان اساتید برتر سال در حوزه گوارش و کبد هستند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *