آنتی بیوتیک روی میکروب های مفید روده تاثیر مخربی دارد

شکیب الحق کارشناس ارشد میکروبیولوژی پزشکی از اثر مخرب استفاده دوره های درمانی آنتی بیوتیکی بر میکروفلور یا جمعیت طبیعی میکروب های مفید ساکن روده به مدت یکسال خبر داد . به گزارش سلامت نیوز به گفته وی استفاده از شیمی درمانی میکروبی یا آنتی بیوتیک ها حتی برای یک دوره درمانی کوتاه مدت نیز می تواند اثر تخریبی را بر روی میکروارگانیسم های طبیعی روده تا حدود یکسال در بدن فرد ایجاد نماید و زمینه را برای مقاومت آنتی بیوتیکی فراهم می سازد .

به گزارش سلامت نیوز الحق افزود : تقریبا نزدیک به ۷۰ سال است که داروهای ضد میکروبی یا آنتی بیوتیک ها در مقابله با انواع مختلف بیماری های عفونی موفق بوده اند و در این مدت این داروهای موثر توانسته اند که موارد بیماری و مرگ و میر را به صورت جهانی کاهش دهند. با این حال استفاده بیش از حد و بدون نظارت منطقی از این داروها در سالهای اخیر باعث شده است تا میکروب های بیماری زا به کمک مکانیسم های ژنتیکی سازگاری هایی را در مقابل این داروهای معجزه گر پیدا کنند که در نهایت باعث کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها بر بیماریهای عفونی شده است . بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت سالانه ۲ میلیون مورد بیماری و نزدیک به ۲۳۰۰۰ مورد مرگ ومیر در ارتباط با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک در آمریکا گزارش می شود.
شکیب الحق در ادامه افزود : متاسفانه باکتری هایی نظیر کلستریدیم دیفسیل که باعث ایجاد اسهال کشنده در میان بیماران بستری شده در بیمارستان می شود به همراه انتروباکتر های مقاوم به آنتی بیوتیک قدرتمند کارباپنم و عفونت های مقاربتی ناشی از نایسریا گونوریا که باعث ایجاد سوزاک می شود و سالانه ۸۲۰۰۰۰ را آلوده می کند از مهمترین باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می باشند که نیازمند توجه فوری مسئولین بهداشت و درمان و پرسنل بیمارستانی می باشد.
بر اساس پژوهش های جدید صورت گرفته استفاده از آنتی بیوتیک ها حتی برای یک دوره ساده درمانی می تواند اکولوژی و تنوع میکروبیوم میکروبی را تحت تاثیر قرار دهد . الحق افزود : بر اساس شواهد بدست آمده از نمونه های بزاق و مدفوع بیماران به میزان قابل توجهی کاهش دهد و این تاثیر حتی تا ماه ها پس از مصرف آنتی بیوتیک بر جمعیت طبیعی میکروارگانیسم های بدن باقی می ماند. البته به نظر می رسد که دوره ترمیم میکروبیوم های طبیعی بزاق دهان نسبت به روده زودتر اتفاق بیافتد و پس از گذشت چند هفته دوباره تنوع میکروبی در بزاق شکل گیرد اما در ارتباط با میکروبیوم روده این فرآیند از چهار ماه تا دوازده ماه بسته به آنتی بیوتیک مصرفی می تواند متغیر باشد.

شکیب الحق در پایان گفت : فرهنگ استفاده از آنتی بیوتیک ها باید در جامعه با افزایش آگاهی عمومی نهادینه شود و از این داروهای معجزه گر تنها هنگامی که واقعا به آنها نیاز هست توسط پزشکان و پرسنل درمانی برای بیماران تجویز شود. بدون شک همه ما به آنتی بیوتیک ها در طول عمر خود نیاز داریم اما با برنامه استفاده منطقی و حراست از آنتی بیوتیکی می توان این داروها برای نسل های آینده حفظ کرد

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *