ابداع آزمایش یک مرحله ای برای عفونت ویروس هپاتیت سی

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال اکسپرس، در حال حاضر آزمایش ویروس هپاتیت سی دو مرحله ای، گران و ناخوشایند است، به طور گسترده در دسترس نیست و یا به طور کلی در سطح جهان صرفه اقتصادی ندارد.

اما سیستم جدید آزمایش آنتی ژن ویروس هپاتیت سی که توسط محققان دانشگاه ارواین امریکا ابداع شده است، نسبت به آزمایش های فعلی از حساسیت و ویژگی بهبود یافته قابل توجهی برخوردار است.

هو، استاد گوارش و کبد دانشکده پزشکی دانشگاه ارواین گفت: نکته مهم آزمایش این است که برای اولین بار می توان از نمونه های ادرار برای غربالگری و تشخیص یک مرحله ای عفونت ویروس هپاتیت سی استفاده کرد.

گرچه آزمایشی که در حال حاضر برای غربالگری ویروس هپاتیت سی انجام می شود، خاص و حساس است اما نمی تواند عفونت فعال را از یک عفونت پیشین تشخیص دهد و برای این منظور به نمونه گیری خون در قالب آزمایش دو مرحله ای نیاز است، به طوری که در مرحله اول آنتی بادی های خاص ویروس باید در خون تشخیص داده شود و در مرحله بعد آزمایش حساس HCV RNA PCR انجام می شود تا فعال بودن و یا نبودن عفونت تایید شود.

سیستم جدید آزمایش آنتی ژن ویروس هپاتیت C هزینه های درمانی و زمان مورد نیاز برای دریافت نتایج آزمایش را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد.
به گفته محققان، توانایی این آزمایش برای تشخیص عفونت با استفاده از نمونه گیری ادرار به جای خون باعث اجتناب از استفاده از سرنگ و جمع آوری نمونه خون می شود که به اندازه زیادی هزینه و ساختار بالینی لازم برای غربالگری و تشخیص را کاهش می دهد و به ترویج استفاده گسترده از این آزمایش در یک مقیاس جهانی کمک می کند.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تقریبا ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس هپاتیت C آلوده هستند. غربالگری موثر و روش های تشخیصی سریع برای درمان و کنترل انتقال این نوع هپاتیت، حیاتی هستند.

محققان با اشاره به این که با آزمایش جدید می توان افراد مبتلا به ویروس هپاتیت سی را قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به کبد آنها و توسعه عوارض این بیماری درمان کرد، می گویند: این کار تنها در صورتی میسر است که افراد آلوده به ویروس تشخیص داده شوند.
به طور معمول، افراد مبتلا به هپاتیت سی تا زمانی که این بیماری آسیب بیشتری مانند فیبروز و یا سرطان کبد را وارد نکرده باشد، متوجه علائم بیماری نمی شوند.
یافته های این مطالعه در نشست سالانه انجمن مطالعه بیماری های کبد آمریکا ارائه می شود.

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *