اجرای آزمایشی طرح درمان هپاتیت C در ۲ زندان کرج

تهران-ایرنا-رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به طرح درمان هپاتیت C زندانیان گفت: این طرح از اواخر سال جاری به صورت آزمایشی در ۲ زندان کرج اجرا می شود و شناسایی زندانیان مبتلا به این بیماری و درمان آنان از مهمترین راهبردهای این طرح است.

به گزارش گروه علمی ایرنا؛ هپاتیت C نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود و پس از چند سال منجر به سیروز کبد می‌ شود. دربعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد به نارسایی کبد، سرطان کبد یا عروق بسیار متورم مری و معده مبتلا می شوند که این مورد می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود.
دکترمؤید علویان درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: براساس این طرح بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ زندانی در ۲ زندان کرج تحت درمان قرار می گیرند. طول درمان این افراد حدود ۹ ماه است و پس از رفع اشکالات این طرح در سایر زندان های کشور نیز اجرا خواهد شد.
رییس شبکه هپاتیت کشور ادامه داد: این طرح با کمک وزارت بهداشت، شبکه هپاتیت کشور، بهداری زندان ها و انجمن متخصصان گوارش و کبد اجرا می شود.
رییس شبکه هپاتیت کشور با اشاره به اینکه درمان این افراد با بهره گیری از شیوه جدید درمان انجام می شود، گفت: زمان درمان در این شیوه کوتاه تر بوده و همچنین از داروهای ساخت داخل در این طرح استفاده می شود.
علویان به واکسیناسیون هپاتیت B تعدادی از زندانیان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار زندانی در مقابل هپاتیت B واکسینه شدند.
وی ادامه داد که برنامه ریزی برای واکسینه شدن حدود ۳۰۰ هزار زندانی در سال جاری انجام شده و این طرح تا پایان سال جاری توسط وزارت بهداشت انجام می شود.
ایران در چند سال اخیر توانسته بیماری هپاتیت B و C را به نحو مطلوبی کنترل کند و اینک این بیماری در کشورمان در مقایسه با کشورهای همسایه شیوع کمتری دارد.
در ۴۰ سال گذشته بیماری هپاتیت B شیوع بالایی داشته اما با اجرای طرح واکسیناسیون نوزادان از سال ۷۳، افزایش دانش عمومی و کاهش خطرات انتقال از راه های مختلف، اینک میزان این بیماری در تمام کشور به جز دو استان گلستان و سیستان و بلوچستان به زیر دو درصد رسیده است.
یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور به بیماری هپاتیت B مبتلا هستند که باید برای این بیماران اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب صورت گیرد.
شیوع بیماری هپاتیت نوع B در کشور کمتر از ۲ درصد و هپاتیت نوع C هم کمتر از نیم درصد است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *