اجرای برنامه های کنترل و کاهش آسیب ایدز برای هپاتیت سی

به گزارش گروه اجتماعی میزان، محمود نبوی درباره برنامه کنترل و کاهش آسیب ایدز گفت: هپاتیت C واکسن ندارد برای همین همان برنامه های کنترل و کاهش آسیب ایدز از جمله مصرف سوزن یکبار مصرف در معتادان تزریقی برای برنامه های کنترل هپاتیت C نیز اجرا می شود.
وی افزود: ترک اعتیاد با مصرف متادون که سبب کاهش ابتلا به ایدز شده است همین اثر را روی هپاتیت C هم داشته است.
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر در ادامه افزود: هپاتیت C در ایران برخلاف هپاتیت B که تقریبا در جامعه گسترده تر است، منحصر به گروه های خاص شامل معتادان تزریقی و بیماران گیرنده خون و فاکتورهای خونی مکرر و مشاغلی مانند رفتگران و خالکوبی کنندگان غیراستریل می شود.
نبوی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۰ سازمان بهداشت جهانی در نشست شصت و سوم خود به کنترل هپاتیت توجه کرد و چند توصیه داشت از جمله واکسیناسیون نوزادان بدو تولد، واکسیناسیون هپاتیت بی در افراد پرخطر، برقراری سیستم مراقبت هپاتیت و در دسترس قرار دادن داروهای درمان هپاتیت های مزمن در خدمت عموم به خاطر گرانی داروها بود.
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر تصریح کرد: داروهای درمان هپاتیت های بی و سی در سال ۲۰۰۹ مطابق با سال ۸۸ تحت پوشش بیمه ها قرار گرفتند.
وی افزود: در سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی از همه کشورها از جمله ایران خواست که برنامه های استراتژیک کنترل هپاتیت خود را برای نوشتن برنامه جهانی به ژنو بفرستند که در برنامه جهانی سال ۲۰۱۵ مطالبی از برنامه کشور ما نیز آمده است.
وی ادامه داد: از سال ۲۰۱۰ سالانه هفته ای به نام هپاتیت نامگذاری شده که کارهای آموزشی و اطلاع رسانی و راه های پیشگیری و کنترل درمان این بیماران در این هفته پیگیری می شود.
تولید داخلی داروی سوفوسبوویر
وی شیوع کلی بیماری هپاتیت C در کشور را بسیار پایین و در حدود ۲/۰ درصد ذکر کرد و گفت: گروه های خاص شامل معتادان تزریقی، تالاسمی، دیالیزی، اشخاصی که مبادرت به خالکوبی غیراستریل می کنند به تازگی با در دسترس قرار گرفتن داروی جدید سوفوسبوویر می توانند ۸۰ تا ۹۰ درصد هپاتیت C را در یک دوره زمانی کوتاه درمان کنند.
نبوی افزود: این دارو از ماه قبل در کارخانه های داخلی نیز تولید شده و کوشش می شود پس از طی مراحل قانونی تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

قطره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *