احتمال ابتلای ۶۰ تا ۷۰ درصد مدیران و فعالان بازار سرمایه به کبد چرب

در گفتگو با بورس پرس اعلام شد:
احتمال ابتلای ۶۰ تا ۷۰ درصد مدیران و فعالان بازار سرمایه به کبد چرب

فوق تخصص گوارش و کبد گفت: به نظر می رسد ۶۰ تا ۷۰ درصد مدیران و فعالان بازار سرمایه به کبد چرب مبتلا باشند که بخش عمده ابتلا به این بیماری تغذیه نامناسب و عدم تحرک است.

دکتر سید موید علویان استاد و فوق تخصص گوارش و کبد و موسس و رئیس مراکز بیماری های کبدی خاورمیانه با اشاره به ماهیت فعالیت فعالان بازار سرمایه به خصوص مدیران این حوزه اظهار داشت: با توجه به استرس و فشار کار زیاد افراد مسئول مانند پزشکان، معلمان، روحانیون و خصوصا مسئولین شرکت های بورسی و کارگزاری ها و بدلیل تحرک بسیار کم این افراد، باید تغذیه مناسب و توجه به سلامت و سیستم ایمنی بدن را در مرکز توجه قرار دهند، هرچند بعید به نظر می رسد در میان این مدیران کسانی هم باشند که به اندازه کار به فکر سلامت خود نیز باشند.
وی ادامه داد: ۴۰ درصد مردم کشور به کبد چرب مبتلا هستند اما به نظر می رسد این میزان در میان مدیران و فعالان بازار سرمایه به ۶۰ تا ۷۰ درصد برسد.
این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: با در نظر گرفتن احتمال وجود چاقی از نوع شکمی در این افراد و استفاده از غذاهای آماده و فست فودها به جای غذای خانگی که تهیه این غذاها با روغن های جامد و مایع غیراستاندارد است پیشنهاد می شود استفاده از روغن کنجد و زیتون به دلیل ترانس پایین در برنامه غذایی گنجانده شود.

موسس و رئیس مراکز بیماری های کبدی خاورمیانه اظهار داشت: مطمئنا این افراد از مواد قندی و شیرینی زیاد نیز در محل کار استفاده می کنند، همچنین به دلیل وجود استرس با توجه به نوع فعالیت این عرصه و احتمال استفاده از سیگار بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب، دیابت مخفی، فشار خون و کبد چرب هستند.
علویان در ادامه گفت: استرس زیاد، تحرک کم، تغذیه نامناسب و چاقی خطر بروز ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، داشتن کبد چرب منجر به رسوب چربی در رگ های گردن می شود که در نهایت و در صورت معالجه نشدن و توجه نکردن به این وضعیت، سکته مغزی و قلبی ارمغان این بیماری برای مبتلایان آن خواهد بود و صرفا اضطراب نیست موجب بروز این مسائل می شود.
وی ادامه داد: این افراد در درجه اول نیاز به پزشک ندارند بلکه با تغییر در شیوه زندگی مانند استفاده از تغذیه مناسب، عدم استفاده از مواد قندی زیاد و مشروبات الکلی و توجه و مراقبت های اولیه می توانند به بالا بردن کیفیت زندگی و سلامت خود کمک کنند.

فوق تخصص گوارش و کبد افزود: یکی از مخاطرات کبد چرب ابتلا به فشار خون و دیابت مخفی است یعنی زمانی که میزان قند طبیعی است و فکر می کنیم که مشکلی وجود ندارد اما انسلین خون بالا است و در بی خبری به سر می بریم.
وی به وجود نقش ورزش در کمک به بهبود و سلامت اشاره کرد و گفت: ورزش فقط برای کاهش وزن مقطعی نیست بلکه برای تنظیم فعالیت های متابولیک بدن نیاز است فعالیت های ورزشی منظم و به صورت پیوسته انجام شود و پیاده روی تند می تواند شروع مناسبی برای این فعالیت باشد که باید با تغییرات دوره فعالیت های ورزشی همراه باشد انجام حرکت ایزومتریک بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در روز بسیار مفید خواهد بود.

منبع: بورس پرس

https://t.me/FattyLiverIr

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *