اختلالات چربی خون و کبد

چربی های موجود در بدن انسان ساختمان و عملکرد متفاوتی دارند. برخی از آنها مفید و برخی از آنها مضر هستند. چربی ها شامل اسیدهای چرب، گلیسرول ها و استرول ها می باشند. آیا به راستی چربی ها برای بدن مفید هستند؟! همه می دانیم که مهمترین ذخیره انرژی در بدن، چربی ها می باشند که در هنگام گرسنگی می توانند به سلول های بدن انرژی کافی را برسانند. بسیاری از اعمال کبد از جمله رشد، تنظیم دستگاه ایمنی و دفاعی بدن، تولید مثل و تنظیم درجه حرارت بدن به وجود چربی ها وابسته می باشند.

چربی های غیر اشباع شده مثل اسیدهای چرب ضروری(امگا) در سبزیجات برگ پهن، کدو حلوایی، روغن دانه آفتابگردان، روغن گردو و روغن ماهی یافت می شوند و مفید می باشند. کلسترول یکی از چربی های مورد نیاز بدن است و در ساختار بعضی از اعضاء مثل سیستم عصبی و همچنین برخی از هورمون ها و غشاء سلولی نقش مهمی دارند.

لیپوپروتئین ها از ترکیب چربی و پروتئین ها تشکیل شده و در نقل و انتقال چربی ها در کل بدن نقش آفرینی می کنند انواع با چگالی کم یا ال دی ال که سرشاراز کلسترول بوده و بالا بودن آن در خون سبب رسوب در جدار عروق خونی خصوصاً قلب و مغز شده و سبب سکته های قلبی و مغزی می شود.

انواع با چگالی بالا اچ دی ال. به عنوان چربی محافظ بدن تلقی شده و سبب جدا شدن کلسترول  از پلاک های رسوبی چربی در عروق خون شده و آنها را برای سوخت و ساز آماده می شوند

بالا بودن چربی ال دی ال برای بدن آدمی مضر و بالا بودن چربی اچ دی ال مفید می باشد.

تری گلیسیریدها که از چربی های حیوانی، یا گیاهی مشتق می شوند نیز به دو نوع اشباع شده و اشباع نشده تقسیم می شوند که انواع اشباع نشده معمولاً جامد بوده و آسیب به بدن و از جمله به کبد وارد می کنند.

عواملی مثل سن بالا، کم تحرکی،عوامل ارثی، چاقی، استرس های روحی و نوع رژین غذایی در بالا رفتن چربی های خون مؤثر می باشند. رژیم های غذایی  حاوی اسیدهای چرب اشباع شده سبب افزایش کلسترول بد  در خون شده و رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات (مثل نان و برنج و …) سبب افزایش تری گلیسیریدها می شود.

بسیاری از بیماران با بالا بودن چربی های خون به صورت همزمان دارای فشارخون بالا، اسید اوریک بالا، مقاومت به انسولین و کبد چرب می باشند.

درمان کبد چرب ابتدا با تغییر در شیوه زندگی، ورزش منظم و تحرک بیشتر و تغییر در رژیم غذایی است. اگر اقدامات فوق نتوانند سطح چربی های مضر در خون را به میزان طبیعی بازگرداند، استفاده از دارو توصیه  می شود. استفاده از ترکیبات استاتین که سبب کاهش کلسترول خصوصاً از نوع ال دی ال کاهش خطر سکته های قلبی و مغزی می شوند.

10

اخیراً داروی جدیدی از این گروه به نام “روزوواستاتین” معرفی شده است که مصرف آن سبب کاهش قابل قبول در کلسترول خون می شود.

ضمناً چربی های خون در سطح ایده آل نیاز به فعالیت فیزیکی و توجه به رژیم غذائی مناسب دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *