افکاری که مانع کاهش وزن شما می شود

بسیاری از مشتریانی که با آنها کار می کردم به خوبی می توانستند از پس چیزی که باید بخورند بر بیایند. آنها می دانستند کدام غذاها بیشترین مواد مغذی را دارد، همچنین به چنین مواد غذایی دسترسی داشتند و می توانستند آنها را برای خود تهیه کنند. چیزی که اغلب مانع ایجاد می کرد انگیزه بود، ناگهان در طول تلاشی که برای سالم غذا خوردن می کردند تسلیم می شدند.

به گزارش سلامت نیوز، سایت دکتر کرمانی نوشت: شاید فکر کنید فقط یک وسوسه ساده است – برای مثال، اغوا شدن فلج کننده توسط شیرینی هایی که در اتاق هستند. مسلما این هم بخشی از آن است، اما بر اساس تجربه ی من ریشه این مشکل نحوه تفکر ما درباره چیزی که می خوریم است. برای کاهش وزن و تثبیت آن برای بلند مدت بسیاری از مردم باید رابطه خود با غذا را به طور کلی تغییر دهند.
به همین خاطر می خواهم پنج تفکر مسمومی را که بر سر راه کاهش وزن قرار می گیرند را به شما معرفی کنم و برایتان نحوه فائق آمدن بر هر کدام را توضیح دهم.

خوردن غذای سالم مشکل است

قبول دارم اگر بخواهیم دائم غذای سالم بخوریم کمی کار سخت می شود، اما داشتن یک برنامه غذایی متعادل می تواند به راحتی راضی تان کند.
برای این کار باید سبک زندگی سالمی داشت نه فقط یک برنامه غذایی، و باید غذاهایی را که به دنبالش هستید را پیدا کنید. این یعنی غذاها و دستور پخت های سالم را بیابید، و از آنها لذت ببرید. شاید مدتی طول بکشد که بتوانید چنین لیستی از غذاها را برای خود تهیه کنید اما ارزشش را دارد که برایش وقت بگذارید.

یک وعده غذای سالم سیرم نمی کند

بسیاری از کسانی که با آنها صحبت کردم نمی دانستند مقدار سیری سالم دقیقا یعنی چه. دلیلش تمایل به پرخوری است، احساس سیری با پر شدن از غذا و احساس خواب آلودگی متفاوت است، و چون بسیاری بین این دو تفاوتی نمی بینند با خوردن یک وعده غذای سالم هنوز فکر می کنند یک چیز کم است.
برای فائق آمدن به این طرز فکر باید تعریف احساس رضایت را یک بار دیگر برای خود تنظیم کنید. بعد از غذا خوردن، باید از نظر فیزیکی حس خوبی داشته باشید، برای مثال حس کنید می توانید برای مدتی طولانی به پیاده روی بروید. این مفهوم سالم و درست رضایت از غذاست. همین تغییر ساده می تواند نوع غذا و مقداری که تصمیم دارید میل کنید را تحت تاثیر قرار دهد. دلیلش باید و نباید ها نیست بلکه به حسی که بعد از آن می خواهید داشته باشید برمی گردد.
وقتی تعادل معنای جدید رضایت باشد دیگر به سمت پرخوری نخواهید رفت.

غذا باعث شادیم می شود

از همان کودکی آموخته ایم که برای داشتن احساسی بهتر باید غذا بخوریم. از غذا به عنوان نشان دادن محبت، جشن گرفتن و احساس راحتی استفاده کردیم. بسیاری از تبلیغات نیز به قوی تر شدن این رابطه کمک کردند، و در اجتماع کاملا پذیرفته شده است که می توانی با غذا به کسانی که برایت اهمیت دارند هدیه بدهی، و یا به عنوان تفریح غذا بخوری. غذا به معنای واقعی یکی از بزرگترین لذت های زندگی است، و این کاملا طبیعی است.
چیزی که در این میان طبیعی نیست استفاده غذا به عنوان بهبود دهنده ی خلق و خو است. من کسانی را دیدم که هزینه زیادی را برای یک وعده غذایی می کنند، نه به خاطر اینکه سیر شوند، بلکه به خاطر اینکه بعد از یک روز کاری سخت می خواهند با غذا به خود آرامش دهند. نمی توانید این الگو را یک شبه بشکنید، اما می توانید به مرور تغییرش دهید.
روی مواقعی تمرکز کنید که بدون احساس گرسنگی به سراغ غذا می روید. در چنین مواقعی سعی کنید یک راه حل غیر غذایی را امتحان کنید، مثلا به سراغ تلفن بروید و با کسی که دوستش دارید صحبت کنید، یا کمی به پیاده روی بروید. به مرور خواهید دید این روش ها می توانند بدون غذا خوردن حالتان را خوب کند.

وقت کافی ندارم

این جمله را بارها شنیده ام. آشپزی و پیدا کردن دستور پخت های مختلف را دوست دارم اما برای پخت غذا زمانم محدود است. در چنین مواقعی به غذا پختن فکر نمی کنم، به دنبال راهی هستم که چند چیز سالم را با هم ترکیب کنم و از طریق ساده ترین راه ها آشپزی را به پایان برسانم.
پس کمبود زمان بهانه ی خوبی نیست که خود را با آن راضی کنید. غذاهای سالم را در کمترین زمان نیز می توان آماده کرد فقط کافیست کمی سخت گیر نباشیم.

متفاوت بودن دشوار است

یکی از چالش برانگیز ترین موانعی که مراجعینم با آن درگیر هستند این است که خوردن غذای سالم باعث می شود فردی متفاوت به حساب بیایند، و کاملا طبیعی هم هست که چنین احساسی داشته باشند. وقتی اطرافیان هرچه دلشان می خواهد و هر چقدر دوست دارند غذا می خورند، احساس تنها بودن می کنید.
من هم بارها در چنین شرایطی قرار داشتم اما وقتی به این باور برسید که نتیجه این کار از هماهنگ شدن با دیگران با ارزش تر است همه چیز برایتان ساده تر می شود. واقعیت این است که برنامه غذایی عامه مردم ناسالم است، این یعنی مجبور نیستید اگر همه اشتباه می کنند شما هم اشتباه کنید، بعدها بابت چنین تصمیماتی از خود متشکر خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *