امگا ۳ به حفظ سلامت کبد و تحمل انسولین کمک می کند

ژوهشگران اسپانیایی اعلام کردند: رژیم غذایی غنی از امگا-۳ در پیشگیری از مقاومت انسولینی تاثیر سودمندی دارد.

بر اساس یافته های این محققان؛ اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی سالمون یا آزاد و ملاهی ساردین به میزان زیادی یافت می شود، از آسیب دیدگی کبدی و همچنین بروز مقاومت انسولینی جلوگیری می کند.

جوآن کلاریا، محقق دانشگاه بارسلونا در مطالعات اخیر خود دو نوع لیپید به نام های پروتکتینز (protectins) و ریزولونیز (resolvins) را در اسیدهای چرب امگا-۳ شناسایی کرده است.

وی خاطرنشان می کند که این دو لیپید تاثیر محافظی مزبور را اعمال می کنند.

وی به همراه دستیارانش چهار گروه از موشهای آزمایشگاهی با یک ژن تغییر یافته را مورد مطالعه قرار دادند. این تغییر ژنتیکی باعث می شد که موشها به چاقی و دیابت مبتلا شوند. به یک گروه از موشها رژیم غذایی غنی از امگا ۳ داده شد و گروه دوم تحت یک رژیم غذایی کنترل شده قرار گرفت. به گروه سوم اسید دوکوزاهگزانوئیک و به گروه چهارم نیز لیپید داده شد. پس از گذشت پنج هفته، سرم خونی و نمونه هایی از کبد موشها مورد آزمایش قرار گرفت. طی آزمایشات معلوم شد؛ موشهایی که رژیم غذایی غنی از چربی امگا – ۳ داشتند نسبت به سه گروه دیگر کمتر در ناحیه کبد دچار التهاب شدند و هم چنین تحمل انسولینی آنها نیز بهبود پیدا کرد. محققان دریافتند: علت این تاثیر مطلوب تشکیل پروتکتینز و ریزولونیز از اسیدهای چرب امگا-۳ بوده است.

محققان می گویند: مطالعات ما برای نخستین بار نشان داد که این دو لیپید حاصل از امگا-۳ در واقع مشکلات کبدی مانند نارسایی های هپاتیک و مقاومت انسولینی در افراد چاق را کاهش می دهد.

نتایج این تحقیق در مجله بیولوژی آزمایشی منتشر شده است.

اطلاعات دارویی -hidoctor.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *