اگر شکم بزرگی دارید در خطر هستید

بعضی افراد دارای وزن طبیعی هستند. اما همچنان شکم نسبتا بزرگی دارند. اما آیا شکم بزرگ و حضور چربی در این ناحیه برای افراد با وزن طبیعی هم خطرساز است؟دکتر علی کارآموز در پایگاه اینترنتی ایران ام دی نوشت : نتایج یک تحقیق جدید به این سوال پاسخ مثبت می دهد. آنها می گویند که حتی این افراد نیز به خاطر چربی اضافه شکم در خطر مرگ زودرس هستند.

موضوع از این هم بدتر است. محققان می گویند احتمال مرگ زودرس در افراد دارای چربی شکم و وزن طبیعی حتی بیشتر از کسانی است که اضافه وزن دارند یا چاق هستند!

دکتر پویریر از انستیتوی قلب و عروق دانشگاه لاوال در کانادا می گوید، چربی شکم از نوع چربی های بد است و ارتباط آن با کلسترول بالا، التهاب، بیماری های قلبی، دیابت و سکته مغزی شناخته شده است.

وجود چربی در ناحیه شکم بسیار بدتر از وجود چربی در اطراف لگن است. دکتر پویریر اضافه می کند که اگر وزن تان طبیعی باشد اما چربی دور شکم داشته باشید در خطر هستید.

اگر اندازه دور شکم در آقایان بیشتر از ۴۰ اینچ (۱۰۱ سانتیمتر) و در خانم های بیشتر از ۳۴ اینچ (۸۶ سانتیمتر) باشد به معنی چاقی است. حتی اگر وزن کلی شخص طبیعی باشد. این افراد از نظر وزنی چاق محسوب نمی شوند اما از نظر دور کمر چاق هستند.

آنها برای این تحقیق ۱۵۰۰۰ نفر را طی ۱۴ سال مطالعه کرده اند. نتایج نشان داد که افراد دارای وزن طبیعی با چربی زیاد دور شکم بیشتر از دیگر افراد دچار مرگ زودرس می شوند. مقایسه جنسیت نیز نشان داد که اوضاع در مورد آقایان بدتر است و چربی شکم برای آقایان عوارض منفی بیشتری به همراه دارد.

در طی دوران ۱۴ ساله این تحقیق، مردان دارای وزن طبیعی اما شکم بزرگ ۸۷ درصد بیشتر از مردان دارای وزن و شکم طبیعی در خطر مرگ بودند. اگر تنها شاخص توده بدنی (BMI) در نظر گرفته می شد، مردان دارای چربی زیاد شکم و وزن طبیعی دو برابر بیشتر از دیگر افراد در خطر مرگ زودرس قرار داشتند.

دکتر کتز مدیر بخش تحقیقات پیشگیری دانشگاه ییل می گوید برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد بزرگ شدن شکم و تجمع چربی در این ناحیه هستند. این موضوع سبب جمع شدن چربی در اطراف اندام های حیاتی مانند کبد می شود.

برخی دیگر هم به خاطر ابتلا به بیماری ها وزن خودشان را از دست می دهند، اما چربی شکم همچنان باقی می ماند.

اما فارغ از دلیل این رخداد، ما سال هاست که می دانیم انواع چاقی و تجمع چربی در نقاط مختلف بدن تاثیر متفاوتی روی سلامت مان دارد. و تجمع چربی در ناحیه شکم بدترین نوع آن است.

این اطلاعات به خوبی نشان می دهد که پزشکان باید علاوه بر شاخص توده بدنی، به نکات مهم دیگر مانند اندازه گیری توده چربی و اندازه دور شکم هم توجه کنند.

۱۳۹۴/۰۸/۲۳ -سلامت نیوز- کد خبر: ۱۶۷۴۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *