اگر چاره‌‌اي انديشيده نشود، نرخ چاقي اوج مي‌گيرد

گزارش جديدي که بوسيله فدراسيون جهاني چاقي منتشر شده، هشدار مي‌دهد، چاقي يک نگراني جدي است که حدود ۱۳ درصد افراد را در سراسر دنيا تحت تاثير قرار مي‌دهد و اگر دولت‌ها کار بيشتري براي مهار آن انجام ندهند، نرخ جهاني چاقي تا سال ۲۰۲۵، ۴ درصد ديگر افزوده خواهد شد و به ۱۷ درصد مي‌رسد. اين گزارش که همزمان با روز جهاني چاقي منتشر شده، حاکي از آن است که ۱۷۷ ميليون بزرگسال در سراسر جهان مبتلا به چاقي مرضي بوده و در طول ۱۰ سال آينده به درمان‌هاي نياز پيدا مي‌کنند، مگر آنکه کار بيشتري براي مقابله با اين معضل انجام شود.

از سال ۱۹۸۰، شيوع چاقي در سراسر جهان بيش از ۲ برابر شده است. اين افزايش، به‌طور عمده با مصرف غذاهاي چرب، نوشيدني‌هاي شيرين و نداشتن فعاليت فيزيکي به وجود آمده است. تبليغلتي که در مورد غذاهاي فست‌فودي مي‌شود، تبديل شدن محيط کار به جايي براي نشستن و نه فعاليت فيزيکي، و افزايش تعداد افرادي که در مناطق شهري زندگي مي‌کنند در اين افزايش اپيدمي چاقي موثر بوده‌اند.

در سال ۲۰۱۲، سازمان جهاني بهداشت «طرح اقدام جهاني» را براي پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي غيرواگيردار ۲۰۱۳-۲۰۲۰ راه‌اندازي کرده تا دولت‌ها را در سراسر جهان ترغيب کند نرخ اضافه وزن و چاقي را در سال ۲۰۲۵، به سطح سال ۲۰۱۰ برسانند. اما متاسفانه، تعداد اندکي از دولت‌ها در اين زمينه قدم‌هاي موثري برداشته‌اند، عليرغم آنکه آگاهي دارند که چه کارهايي بايد و نياز است که انجام دهند.
در اين گزارش، فدراسيون جهاني چاقي تخمين مي‌زند، اگر روند کنوني ادامه يابد، نرخ جهاني چاقي تا سال ۲۰۲۵ چه ميزان خواهد بود. در اين گزارش آمده، طي ۱۰ سال آينده، بيش از ۱۷۷ ميليون نفر در دنيا مبتلا به چاقي مرضي و بسيار شديد خواهند شد که دو برابر تعدادي است که در سال ۲۰۱۰ چاقي مرضي داشته‌اند. تا سال ۲۰۲۵، ايالات متحده بيشترين تعداد اين افراد را در خود جاي خواهد داد. اين گزارش، همچنين پيش‌بيني مي‌کند در حدود ۷/۲ ميليارد فرد بزرگسال در دنيا چاق يا با اضافه وزن هستند که تا سال ۲۰۲۵، بيش از ۷۰۰ ميليون نفر به آنها افزوده خواهد شد. آمريکا در اين زمينه هم پيش‌قدم خواهد بود و بيشترين تاثير را مي‌پذيرد.

روزنامه سپید ۲۲ مهر ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *