ایران در لیست ۲۰ کشور دارای ارزان‌ترین سیگار

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ایران در بین ۲۰ کشور دارای ارزان‌ترین سیگار است، گفت: براساس مطالعات علمی دنیا به ازای هر ۱۰ درصد اخذ عوارض از سیگار، ۵ درصد کاهش مصرف را شاهد هستیم این درحالی است که این مهم در کشور مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش سلامت نیوز، عبدالرحمان رستمیان در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه امسال تنها ۱۶۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر سیگار کسب شد، افزود: این درحالی است که اگر برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه وجود داشت می‌توانستیم ۳ هزار میلیارد تومان از عوارض سیگار مالیات به دست آوریم.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ کشور ترکیه نزدیک به ۶٫۵ درصد مالیات خود را از سیگار به دست می‌آورد اما ایران در بین ۲۰ کشور دارای ارزان‌ترین سیگار است و متاسفانه وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صنعت، معدن و تجارت هیچ اقدامی برای اخذ مالیات بر سیگار انجام نداده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه مسئولان شرکت دخانیات به دنبال گسترش و افزایش تولید کیفی سیگار در کشور هستند، افزود:‌ پیشنهاد گسترش تولید سیگار با مخالفت کمیسیون بهداشت مجلس روبرو است چراکه نمایندگان بر این باور هستند که باید به دنبال کاهش مصرف سیگار درکشور باشیم.

وی یادآور شد: بر اساس مطالعات علمی دنیا به ازای هر ۱۰ درصد اخذ از عوارض سیگار، ۵ درصد کاهش مصرف را شاهد هستیم این درحالی است که این مهم در ایران مورد غفت واقع شده است.

رستمیان تاکید کرد: برخی از کشورها بر اساس برنامه‌ریزی بلند مدت خود طی ۲۰ سال آینده خود را عاری از دخانیات دیده‌اند یعنی فعالیت‌های خود را براین اساس تطبیق داده‌اند اما کشور ایران هیچ برنامه‌ریزی در این زمینه ندارد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: از سویی دیگر اگر کاهش مصرف سیگار در کشور داشته باشیم می‌توانیم از بیماری‌های مزمن بکاهیم و گامی در جهت پیشگیری برداریم.

سلامت نیوز

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *