بایدها و نبایدهای سلامت تغذیه

حذف کردن وعده های غذایی ممکن است به نظر راه میانبری برای از دست دادن وزن برسد. اما این کار می تواند به سرعت نتیجه معکوس داشته باشد. برخلاف باور عموم حذف کردن، وعده های غذایی از دست دادن وزن را تسریع نمی کند بلکه تنها متابولیسم کندتر و به دنبال آن انتخابهای شما ضعیف تر خواهد بود. لوری روزتال متخصص تغذیه در مدیریت وزن و چاقی در یک مرکز پزشکی در نیویورک با اعلام این مطلب گفت: “هنوز بسیاری از ما در پی حذف یک وعده غذایی در روز هستیم”.

او توضیح می دهد وقتی ما به خودمان اجازه می دهیم به مرز ” گرسنگی شدید” برسیم به مصرف حجم بیشتری از پروتئین ها و خوردن بسیار سریع گرایش پیدا می کنیم. هرچقدر ما سریعتر بخوریم، احتمال کمتری وجود دارد  که بتوانیم از نقطه ای که شروع کردیم به توقف کامل در خوردن برسیم.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که حذف کردن وعده های غذایی- که اغلب پرخوری را به دنبال دارد- می تواند با افزایش چربی در شکم ارتباط مستقیم داشته باشد و باعث مشکلاتی چون امراض قلبی و دیابت شود.

 با ولع غذا خوردن برای مثال هنگامی که در شهر گشت و گذار می کنید، طوری که به نظر میرسد دارید از زمان استفاده بهینه می کنید، می تواند باعث افزایش وزن شود

برای مثال زمانی که مشغول راه رفتن تا اداره شان هستند با احتمال بیشتری ممکن است در طول روز پرخوری کنند.محققان این نظریه را مطرح کرده اند که راه رفتن یکی از اشکال موثر حواس پرتی است که می تواند باعث غافل شدن از توانایی تشخیص مقدار غذایی که میخوریم و توجه به زمانی که احساس سیری میکنیم،شود.
در واقع در فرایندی که غذا میخوریم یا زمانی که روی غذایمان تمرکز نداریم.به دام خوردن بدون فکر می افتیم و در این همان زمانی است که ما میزان غذای مصرف شده را تشخیص نمی دهیم.زمانی که غذا میخوریم نیز نقشی در از دست دادن وزنمان دارد.محققان می گویند که خوردن پیش از خواب اغلب در نتیجه گرسنگی واقعی نیست و می تواند باعث پرخوری شود.می گویند:((قبل از خوردن لقمه ای در شب یا چهارمین وعده غذایی از خودتان بپرسید که ایا واقعا گرسنه هستید یا بخاطر چیز دیگری می خورید.اگر مطمئن نیستید مقداری اب یا نوشیدنی های بدون قند بنوشید.بدن ما اغلب میان گرسنگی و تشنگی نوسان می کند.))

تحقیقات نشان داده است که خوردن غذا بیرون از خانه نیز یکی از عوامل اضافه وزن است. و فست فود تنها عامل بد نیست.مطالعه ای نشان داده است که غذا خوردن در رستوران های با سرویس کامل نیز همین طور هستند و در بعضی موارد حتی این غذاها کمتر از فست فودهای بازار سالم هستند.اغلب به بیرون غذا خوردن به چشم یه دور همی جمعی نگاه می شود.بنابر این افراد وقت بیشتری را صرف خوردن تفریحی می کنند و این امر می تواند باعث شود که غذای بیشتری بخورند.

کارشناسان توصیه می کنند که هر چقدر که امکان دارد وعده های غذایی را در خانه بپزید و برنامه ای پیشاپیش قبل از رفتن به بیرون داشته باشید.توصیه های رزنتال به این شرح است.قبل از رسیدن به رستوران منو را چک کرده و سالم ترین گزینه را انتخاب کنید.درباره سالادها و سس های کنار ان سوال کنید و خوراک های پخته شده،کبابی،بریان یا بخار شده را انتخاب کنید.قورت دادن سریع غذا می تواند باعث پرخوری شودزیرا این موضوع به بدنتان فرصت کافی برای تشخیص سیری نمی دهد.متخصصان می گویند،ارام کردن خود در طول وعده های غذایی کلید حفاظت از وزن سالم است.

وقتی کودک بودید والدینتان ممکن بود که همیشه نه به شما بگویند که بشقابتان را تمیز کنید.اما کارشناسان می گویند این پیشنهاد نباید دنبال شود.در سال ۱۹۵۰ ((بشقابتان را تمیز کنید))معنای متفاوتی داشت.میزان پروتئین مصرفی در طول زمان بیشتر شد و اگر شما کودکان را تشویق به اعتماد به شاخص های محیطی مانند این که چقدر غذا در بشقاب هایتان است،بکنید.انها توانمندی اعتماد به نشانه های درونی که بدانند ایا گرسنه یا سیر هستند را از دست خواهند داد.متخصصان توصیه می کنند که یک بشقاب کوچک متعادل بهتر از اینکه بقیه غذایتان را دور بریزید.خرید مواد غذایی زمانی که گرسنه هستید می تواند شما را به گرفتن تصمیم های بدون فکر و روی هم انباشتن سبدتان پر از غذاهای ناسالم برساند.

رزنتال می گوید:هرگز با معده خالی به فروشگاه مواد غذایی نروید.زمانی که گرسنه هستید این احتمال بیشتر وجود دارد که قربانی وسوسه شوید.))او توصیه می کند که قبل از رفتن به فروشگاه یک غذا یا خوراکی مختصر مانند تکه ای میوه بخورید.همچنین قبل از خرید مواد غذایی لیستی تهیه کرده و بر اساس ان خرید کنید.برنامه ریزی،کلید موثری برای موفقیت در زندگی است و حتی زمانی که خوردن سالم پیش می اید تفاوتی نخواهد کرد.به هفته ای که در راه است نگاه کرده و ببینید چه برنامه ای دارید.کارها،قرارها،تعهدات اجتماعی و غیره.بعد از ان برای هرروز وعده های غذایی را انتخاب کند.))

                                                                                                                                          منبع:CBS

روزنامه سپید. ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *