چاقی مهمترین معضل تغذیه ای

در حال حاضر شاید چاقی مهمترین معضل تغذیه ای در ایران و بسیاری از کشورها باشد که معمولا در اثر بهم خوردن تعادل در دریافت و مصرف انرژی ایجاد می شود. بدن هر فرد جهت انجام فعالیتهای حیاتی مانندضربان قلب، تنفس، ایجاد درجه حرارت مناسب بدن و غیره نیاز به مقداری انرژی دارد که از سوختن مواد غذایی در بدن حاصل می شود. این میزان انرژی به انرژی مصرفی پایه یا (BMR) معروف است. علاوه بر این برای انجام فعالیتهای روزمره و فعالیتهای فیزیکی نیز بدن نیاز به انرژی دارد که این میزان انرژی باید به انرژی مصرفی پایه اضافه گردد.
حال اگر فردی بیشتر از میزان مورد نیازش انرژی از مواد غذایی دریافت نماید این مواد غذایی اضافه در بدن تبدیل به چربی شده و در قسمتهای مختلف بدن به خصوص در اطراف روده ها و شکم ذخیره می گردد. و چاقی و اضافه وزن حاصل می شود. بنابراین برای پیشگیری از این پدیده می بایست به اندازه خمورد نیاز انرژی از مواد غذایی تامین گردد. و یا اینکه میزان انرژی مصرفی از طریق ورزش افزایش یابد.
سوال اینجاست که هر فرد به چه میزان انرژی یا کالری (واحد اندازه گیری انرژی کالری است) نیاز دارد؟ ولی بطور تقریبی در افراد بالغ و سالم حدود ۳۰ کیلوکالری در خانمها و ۴۰-۳۵ کیلوکالری در آقایان بازای هر کیلوگرم وزن بدن است. مثلا کالری مورد نیاز یک خانم ۷۰ کیلویی با فعالیت معمولی تقریبا ۲۱۰۰ کیلوکالری در روز است که باید از طریق مصرف مواد غذایی تامین نماید. حال اگر این فرد دارای فعالیت ورزشی هم باشد می بایست متناسب با میزان و نوع ورزش به کالری روزانه اش اضافه نماید.
اگر این فرد بیشتر از ۲۱۰۰ کالری دریافت نماید (در صورتیکه فعالیتش تغییری نکند) اضافه وزن حاصل خواهد شد. و اگر کمتر از این مقدار دریافت شود وزن این فرد کاهش خواهد یافت.
برای کاهش وزن یک کیلو در هفته می توان روزانه ۱۰۰۰ کیلوکالری از کالری مورد نیاز کاست.
در مورد راههای کاهش وزن در فصل چاقی و راههای کاهش وزن بیشتر توضیح داده خواهد شد.

hiDoctor.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *