بهترین زمان مصرف داروها

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛
برای جذب بهتر و به حداقل رساندن عوارض بعضی از داروها، بهتر است که در زمانهای خاصی از شبانه روز مصرف شوند.
مکمل‌های آهن:
یک لیوان آب پرتقال بهترین نوشیدنی همراه با مصرف قرص‌های آهن است. ویتامین C میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد. محیط اسیدی که آب میوه در معده ایجاد می‌کند، کمک می‌کند تا آهن کاملا جذب شود. مصرف مکمل‌های آهن با شکم خالی، حالت تهوع ایجاد می‌کند، آن را با غذا مصرف کنید.
اگرچه جذب آهن مقداری کم می‌شود اما بی خاصیت نخواهدبود. آهن در صورت مصرف با داروی دیگری می‌تواند اثر متقابل بگذارد؛ از جمله مانع از جذب مکمل‌های کلسیم، داروهای تیروئید، مولتی ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌ها می‌شود. اگر علاوه بر قرص آهن، داروی دیگری نیز مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مصرف داروها را مشخص کند.
داروهای فشار خون
به طور معمول، فشار خون هنگام صبح بالاتر است. بنابراین برای تنظیم کردن فشان خون طی روز، دارو را صبح مصرف کنید.
داروهای تیروئید
مصرف ناشتای این دارو نتیجه بخش‌تر است. اما اگر داروهای دیگری تجویز شده یا داروهای او تی سی مصرف می‌کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
داروهای رفلکس و سوزش سر دل
این داروها باید قبل از مصرف غذا خورده شود. لازم است دارو کمی قبل از صبحانه مصرف شود.
داروهای پوکی استخوان
بیشتر داروهای پوکی استخوان چه با دوز هفتگی یا ماهانه باید ناشتا و اول صبح مصرف شود. تنها یک نوع داروی پوکی استخوان است که قبل از خواب مصرف می‌شود، اما به ندرت تجویز می‌شود.
مولتی ویتامین‌ها
داروهایی که باید بعد از غذا مصرف شود:
چربی موجود در غذا کمک می‌کند تا ویتامین‌های حلال در چربی D, K, E و A جذب شود. مولتی ویتامین‌ها انرژی زاست بنابراین اول صبح مصرف کنید که به انرژی نیاز دارید نه در شب که وقت آرامش است. اگر مکمل‌های آهن یا کلسیم، داروهای تیروئید یا آنتی بیوتیک را جداگانه مصرف کنید، جذب آن در سیستم گوارشی با مشکل مواجه خواهد شد. شاید پزشک توصیه کند ویتامین را بعد از ناهار و داروهای دیگر را هنگام صبح با فاصله مصرف کنید تا بدن بتواند هر دارو را سوخت و ساز کند.
داروهای رفع احتقان و حساسیت
گرفتگی بینی و علائم شایع حساسیت مانند خارش چشم در اول صبح بیشتر است. مصرف این داروها پس از صبحانه کمک خواهد کرد تا سینوزیت از بین برود و طی روز احساس گرفتگی کمتری داشته باشید. از مصرف این داروها هنگام ظهر یا عصر بپرهیزید زیرا باعث بی‌خوابی می‌شود.
پروبیوتیک د
همیشه این دارو را پس از خوردن غذا مصرف کنید. ماده غذایی در معده کمک خواهد کرد تا میزان جذب آن افزایش یابد.
داروهای کلسترول
کبد هنگام خواب شب کلسترول زیادی تولید می‌کند. مصرف دارو پس از شام کمک می‌کند تا کبد میزان کلسترول خون را حفظ کند.
مصرف دارو قبل از خواب
برای پیشگیری از چرت زدن طی روز قرص خواب را قبل از وقت خواب مصرف کنید.
نکات مفید: قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی، از نیاز به مصرف آن مطمئن شوید. زیرا هر آنتی بیوتیک دارای اثربخشی خاص و دوز مصرف ویژه است. با دارو، گریپ فروت یا آب آن مصرف نشود. زیرا این میوه دارای ماده خطرناکی است که روند تاثیرگذاری برخی داروها از جمله داروهای قبلی را مختل می‌کند. داروهای سردرد به ویژه میگرن را به محض بروز درد باید مصرف کرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *