به‌زودي با داروي ايراني هپاتيت را ريشه‌کن مي‌کنيم

با بررسي‌ها و تحقيقات گسترده اينک دانش روز به سمتي پيش رفته است که قادر به درمان قطعي بيماري هپاتيت شده است. داروسازان ايراني نيز از اين دانش دور نمانده و اقدام به توليد داروهاي جديد در درمان قطعي اين بيماري کرده‌اند. به‌طوري که معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت از ريشه‌کني هپاتيت در ايران آن هم با داروهاي توليد داخل خبر داد.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت در اين خصوص گفت: «مهم‌ترين توصيه به افراد ناقل هپاتيت B و C اين است که نگران نباشند، زيرا بزرگ‌ترين مشکل در بيماري هپاتيت نگراني و اضطراب است.»

ساخت داروي مؤثر هپاتيت در کشور

ملک‌زاده تصريح کرد: «خوشبختانه با کشف داروي مؤثر درمان هپاتيت در دنيا و ايران ۹۸ درصد بيماران مبتلا، با مصرف يک قرص به‌مدت سه ماه بهبود پيدا مي‌کنند و با برنامه‌ريزي دقيقي که داريم همه مبتلايان را درمان کرده و در آينده نزديک «هپاتيت» را ريشه‌کن مي‌کنيم.»

وزير پيشين بهداشت سپس به تشريح وضعيت هپاتيت در کشور پرداخت و اظهار داشت: «خوشبختانه پيشرفت‌هاي شگرفي در
۱۰ سال گذشته داشته‌ايم و با واکسيناسيون همه نوزادان از ۲۲ سال پيش (سال ۷۲) عليه هپاتيت B و واکسيناسيون نوجوانان از هفت سال پيش، امروز موارد جديد هپاتيت B را به‌طور اندک مي‌بينيم، زيرا ميزان گسترش هپاتيت B زماني ۳ درصد بود و اکنون به ۵/۱درصد (يک ميليون و پانصد هزار نفر) رسيده است.

درمان قطعي هپاتيت

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت به درمان قطعي هپاتيت اشاره کرد و افزود: «با داروي جديدي که در ايران براي درمان هپاتيت B توليد شده و در دنيا نيز وجود دارد، مي‌توانيم همه بيماران را درمان کنيم و ديگر جاي نگراني نيست.»

وضعيت هپاتيت C

ملک‌زاده درخصوص وضعيت هپاتيت C گفت: «در مورد هپاتيت C کشورهايي داريم که پاک هستند و ميزان شيوع در اين کشورها کمتر از ۵/۰ درصد است. کشور خودمان هم جزو کشورهايي است که کمترين ميزان شيوع را (۲۰۰هزار نفر) دارد و جزو کشورهاي پاک به‌شمار مي‌رود که تلاش مي‌کنيم همين ميزان هم کاهش يابد.»

وي درخصوص واکسن اين بيماري يادآور شد: «هنوز براي هپاتيت C واکسني کشف نشده، ولي داروي مؤثري در دنيا و ايران کشف شده که با استفاده از آن هپاتيت B و C بهبود مي‌يابد و تا ۹۸ درصد درمان مي‌شود.»

پوشش بيمه

اين فوق تخصص کبد از پوشش بيمه براي اين دارو خبر داد و خاطرنشان کرد: «خوشبختانه بيمه، هزينه داروهاي بيماران هپاتيتي را پذيرفته و اين بيماران را تحت پوشش قرارداده است، بنابراين متقاضيان هپاتيت B و C با داروهاي مؤثر و پوشش بيمه درمان مي‌شوند.»

برنامه‌هاي وزارت بهداشت

وي به برنامه‌هاي وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: «با برنامه‌هايي که داريم در درجه اول همه مبتلايان را معالجه خواهيم کرد و با ادامه واکسيناسيون و درمان بيماران هپاتيتي، اميدواريم در آينده نزديک، هپاتيت را در کشور ريشه‌کن کنيم.»

رئيس مرکز تحقيقات گوارشي و کبد ايران بر پيشگيري از ابتلا به هپاتيت تاکيد کرد و گفت: «رعايت موازين بهداشتي از سوي همه افراد و آموزش و ارتقاي آگاهي جامعه بهترين روش پيشگيري از ابتلا به اين بيماري است.»

ملک‌زاده تصريح کرد: «آشنايي با راه‌هاي انتقال هپاتيت و پرهيز از عوامل بيماري‌زا مانند عدم تماس با خون آلوده، جلوگيري از بي‌بند و باري، عدم استفاده از خالکوبي و دريافت نکردن خدمات پزشکي و دندانپزشکي در محل‌هاي غيراستاندارد و غيربهداشتي در پيشگيري از ابتلا به هپاتيت مؤثر است و مي‌تواند به کاهش آمار مبتلايان به هپاتيت کمک کند. البته مراجعه به پزشک نيز براي انجام آزمايش‌ها براي افراد پرخطر ضروري است.»

اين بيماري نبايد پنهان شود

اين فوق تخصص گوارش و کبد تاکيد کرد: «پنهان کردن بيماري توسط بيماران کار درستي نيست. درحالي که تشخيص و درمان بهنگام و صحيح، اثربخش است، از اين رو توصيه مي‌شود با مشاهده علائم بيماري، براي تشخيص و درمان به پزشک مراجعه کنيد.» به گفته وي، تب، سرماخوردگي، تهوع، استفراغ، درد شکم و زرد شدن سفيدي چشم‌ها از نشانه‌هاي هپاتيت حاد به شمار مي‌رود.
شايع‌ترين نشانه هپاتيت مزمن هم ضعف و خستگي طولاني است، گاهي زردي خفيف يا خارش بدن نيز وجود دارد و با پيشرفت بيماري ممکن است نارسايي کبد بروز کند. اين افراد بايد زير نظر پزشک باشند و در صورت نياز دارو مصرف کنند. در اين نوع بيماري، روش تشخيص، آزمايش خون از نظر وجود ويروس هپاتيت B است.

هفته نامه سپید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *