به اين دلايل نبايد پودرهاي پروتئين مصرف کنيد

براي ورزشکاران و به خصوص آنهايي که بدنسازي کار مي‌کنند مصرف پودر و مکمل ورزشي يک اتفاق طبيعي است.ورزشکاران حرفه‌اي مدعي‌اند مصرف پروتئين روي عملکرد آنها هنگام ورزش تاثير مثبت مي‌گذارد و قدرت آنها را بيشتر مي‌کند. در بين اين مکمل‌ها، پودر پروتئين بي‌ضررترين مکملي است که يک ورزشکار مي‌تواند مصرف کند با اين همه بعضي از پودرهاي پروتئين نه تنها هيچ سودي براي بدن ورزشکار ندارند بلکه مي‌توانند سلامت او را به خطر بيندازند. سايت livestrong در گزارشي به قلم کارلي شونا، به مضرات استفاده از پودر پروتئين اشاره کرده است:

۱٫ مشکل گوارشي: تعدادي از معروف‌ترين برندهاي توليد پودر پروتئين از موادي استفاده مي‌کنند که مربوط به پروتئين موجود در شير است. اگر چه اين پودرها قند کمتري نسبت به شير و ساير مواد غذايي توليد شده از شير دارند اما آنها مي‌توانند براي افرادي که مشکل قندي دارند، مضر باشند. مواد به کار رفته در ساخت پودر پروتئين، جدا از آنکه دل درد بدي را به وجود مي‌آورند، سيستم گوارشي را به وحشتناک‌ترين شکل ممکن به کار مي‌اندازند! منظورمان را که متوجه شديد!

۲٫ خطر سرطان: در پروتئين سويا ماده‌اي به نام فيتواستروژن وجود دارد که بايد در مصرف آن کاملا احتياط کرد. اگر اين ماده به درستي مصرف شود، بعيد است مشکلي براي بدن به وجود بيايد اما زياده‌روي در استفاده از پروتئين سويا احتمال ابتلاي ورزشکاران به سرطان را زياد مي‌کند. اين سرطان بيشتر سراغ خانم‌ها مي‌آيد و در صورت افراط در مصرف پروتئين سويا، احتمال ابتلا به سرطان سينه وجود خواهد داشت.

۳٫ فلز نخوريد: برخي از مکمل‌هاي پروتئيني حاوي ترکيبات خطرناکي به ويژه فلزات سنگين مانند آرسنيک، جيوه، سرب و کادميوم هستند. نتايج بررسي‌هايي که روي ۱۵ نوشيدني پروتئينه انجام شده، نشان مي‌دهد که برخي از اين نوشيدني‌ها به دليل داشتن اين ترکيبات، سلامتي را با خطرات جدي رو به رو مي‌کنند. استفاده از پودري که حاوي اين مواد است عوارضي نظير يبوست، خستگي، سردرد و درد عضلاني را به همراه خواهد داشت.

نکاتي براي مصرف درست چربي‌سوز

فترموژنيک به زبان ساده‌تر يعني چربي‌سوز. ترموژن به توليد گرما در بدن اطلاق مي‌شود. اين پديده نيز باعث افزايش متابوليسم يا همان سوخت‌وساز بدن مي‌شود و به اين ترتيب انرژي مي‌سوزانيم. ترموژيک براي آنهايي که به دنبال سوزاندن بيشتر چربي‌هاي بدنشان هستند يک مکمل ويژه محسوب مي‌شود. سايت bpisports به آنهايي که قصد استفاده از اين مکمل را دارند، توصيه هايي کرده که در ادامه مي‌خوانيد:

۱٫ آب، زياد بنوشيد: براي آنهايي که چربي‌سوز مصرف مي‌کنند، نوشيدن آب اهميتي بسيار زياد دارد. ديگر همه در جريان مضرات کم نوشيدن آب هستند. اين کار باعث کم آبي در بدن مي‌شود که نتيجه‌اش کاهش سوخت و ساز بدن است. اين عوامل دست به دست هم مي‌دهد تا به جاي آنکه وزن کم کنيد و لاغر شويد، سايز دور شکمتان بيشتر شود.

۲٫ زياده‌روي نکنيد: آن اطلاعاتي که پشت شيشه يا قوطي مکمل نصب شده و مربوط به حد مصرف مکمل است، جنبه تزئيني و نمايشي ندارد و قرار نيست هر کسي تفسير خاص خودش از آن را داشته باشد. اگر روي جعبه نوشته يک قرص براي روز و يک قرص براي شب حتما دليلي پشت آن وجود دارد و بايد آن را انجام داد و گرنه نتيجه برعکس مي‌گيريد. پس لطف کنيد و پزشک خودتان نشويد و به تشخيص خودتان، مکمل مصرف نکنيد.

۳٫ بهترين مکمل را انتخاب کنيد: قرار نيست مکمل‌ها روي همه نتيجه يکساني داشته باشد و هر کسي با توجه به وضعيت بدنش واکنش متفاوتي نسبت به مکمل و مواد ترکيبي آن خواهد داشت. در چربي‌سوز، داروي محرکي به نام کافئين به کار رفته و اگر بدنتان به کافئين عادت نداشته باشد، ممکن است خواسته‌اي را که از مصرف چربي‌سوز داريد، به بهترين شکل ممکن دريافت نکنيد. پس حتما سراغ مکملي برويد که ترکيبات به کار رفته در آن با بدن شما سازگار است.

۴٫ استفاده در زمان درست: براي گرفتن نتيجه خوب از مصرف چربي‌سوز بايد بدانيد که چه زماني بهترين تايم استفاده کردن از آن است. بيشتر چربي‌سوزها بايد در زماني مصرف شوند که شکم، خالي است يعني اول صبح بهترين زمان ممکن براي خوردن چربي‌سوز است پس خواهشا به مواردي که روي جعبه مکمل درج شده، دقت کنيد.

۵٫ ورزش هوازي را فراموش نکنيد: براي چربي‌سوزي، ورزش‌هاي هوازي بسيار مهم است. درست است که تمرين کردن و رژيم غذايي مناسب هم اهميت دارد اما نقش هيچ کدام از آنها به اندازه ورزش‌هاي هوازي، حياتي نيست. بسياري از ورزشکاران صبح زود و قبل از شروع انجام تمرينات هوازي، چربي‌سوز مي‌خورند تا انرژي لازم براي ورزش کردن را داشته باشند.

رامين طبرسي

منبع: روزنامه سپید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *