تأمین اعتبار برای هموفیلی‌ها ظرف یک ماه اخیر

تعدادی از مبتلایان به هپاتیت C که مقاوم به درمان هستند، به نوع خاصی از دارو نیازمندند که بسیار گران است.
راضیه منتوش‌زاده، کارشناس هموفیلی اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران در مورد بیماران هموفیلی که هپاتیت C دارند و طی ۱۰ سال گذشته در اثر خون آلوده مبتلا شده‌اند، بیان کرد: ۴۵۰۰ بیمار مبتلا به هپاتیت C داشته ایم که از این تعداد حدود ۴ هزار نفر به طور کامل درمان شده‌اند و تنها ۵۰۰ نفر بیمار باقی مانده‌ است.
وی راجع به این ۵۰۰ نفر بیمار باقی مانده‌ی هپاتیت C افزود: این تعداد بیمار یا مقاوم به درمان بوده‌اند و یا بیماری آن‌ها عود کرده است بیماران مقاوم به درمان به نوع خاصی از دارو احتیاح دارند که بسیار پرهزینه است به طوریکه برای هر نفر چیزی حدود ۶۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان پول لازم است.در چند ماه اخیر به شدت پیگیر تأمین اعتبار برای بیماران مبتلا به هپاتیت C که مقاوم به درمان هستند، هستیم.
کارشناس هموفیلی اداره پیوند و بیماری‌های خاص خاطرنشان کرد: ظرف یک ماه اخیر این اعتبار تأمین خواهد شد.
منتوش‌زاده در خصوص اقدامات حمایتی برای بیماران هموفیلی گفت: خدمات حمایتی برای بیماران هموفیلی ۲ دسته است که در خصوص حالت اول بیمه صد در صد بیماران را حمایت می‌کند و این حمایت مشمول فرانشیز هم می‌شود.
وی افزود: این حمایت بدین معناست که اگر بیماری برای مشکل خود مثلاً تعویض مفصل به بیمارستان مراجعه کند، بیمه علاوه بر هزینه‌ی تعویض مفصل، هزینه‌ی بستری را هم به عهده می‌گیرد معالجات جانبی مانند فیزیوتراپی، رادیولوژی، دندانپزشکی، آزمایش‌های دوره‌ای و … که فرانشیز سهم بیمار است را نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت می‌کند.
راضیه منتوش‌زاده در ادامه عنوان کرد: حالت دوم زمانی است که بیمه صددرصد متقبل هزینه‌ها نمی‌شود، به طور مثال زمانی‌که بیمه‌ها تنها ۷۰ درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند، ۳۰ درصد باقی مانده‌ی هزینه‌ها را ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت می‌کنیم.
وی هم‌چنین اظهار داشت: بیمه‌ها هزینه‌های دندانپزشکی را جزو خدمات خود قبول ندارند، اما ما هزینه‌های دندانپزشکی مرتبط با بیماری را تقبل کرده‌ایم و به مراکز دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرده‌ایم که پس از انجام خدمات مدارک لازم را برای ما بفرستند تا هزینه‌ها را پرداخت کنیم.
کارشناس هموفیلی اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور مطرح کرد: این دستورالعمل ابلاغی به دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌تواند کمک به‌سزایی به بیماران هموفیلی انجام دهد، علاوه بر این اداره پیوند و بیماری‌های خاص برای هموفیلی‌ها برنامه‌های درمانی و مراقبتی دارد.
وی در خصوص یکی از این برنامه‌های درمانی بیان کرد: پیشگیری از خونریزی برای کودکان زیر ۱۵ سال که از نیمه‌ی دوم سال ۹۳ در دانشگاه‌ها آغاز شده است از جمله اقدامات و برنامه‌های حمایتی این اداره است.
تا به حال برنامه‌های درمانی پس از خونریزی و عود کردن بیماری صورت می‌گرفت، اما با اجرای طرح‌هایی از این دست، سعی در جلوگیری از خونریزی بیماران کرده‌ایم با این برنامه اجازه‌ی خونریزی به بیماران هموفیلی داده نمی‌شود و یا به عبارت دیگر به حداقل رسیده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *