تزریق هورمون به مرغ حقیقت دارد؟

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تکذیب تزریق هورمون به مرغها در مرغداریهای کشور گفت: چیزی که به گردن مرغ تزریق می شود برخلاف باور عامه مردم واکسن است نه هورمون و تزریق هورمون به مرغها واقعیت ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، امیرحسین بهداد در جمع خبرنگاران گفت: ویروس آنفولانزا یک دوره اپیدمیولوژی دارد و هر چند سال در تمامی کشورها تکرار می شود، اما در حال حاضر استان ما عاری از این بیماری است.
وی نظارت بر دام و فرآورده های خام دامی و اماکن عرضه محصولات دامی را در کنار تأمین بهداشت و امنیت غذایی از جمله وظایف دامپزشکی دانست و گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۱۴ هزار و ۶۶۲ مورد نظارت از مراکز عرضه فراورده های دامی انجام شده که تقریبا دو برابر سال گذشته بوده است.
به گفته بهداد، در ۶ ماهه اول ۹۴ بیش از ۲۴ هزار مورد عملیات بازرسی از کشتارگاهها، انجام شده که در نتیجه این بازرسیها حدود ۱۴۹ هزار و ۹۶۳ کیلو مواد و فرآورده های خام غیربهداشتی با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی کشف و معدوم شد که در مقایسه با ۲۱ تن کشفیات مدت زمان مشابه سال گذشته ۸ برابر افزایش داشته است.
امیرحسین بهداد همچنین گفت: در کشتارگاه‌های طیور استان نیز شاهد افزایش کشف و ضبط لاشه های فاسد بوده‌ایم که از جمله در ۶ ماهه گذشته در استان آذربایجان شرقی۵۱ هزار و۲۵۷ قطعه مرغ کشف و ضبط شده است.
وی با تاکید بر اینکه در زمینه نظارت بهداشتی به عنوان یکی از استانهای برتر انتخاب شدیم، گفت: آذربایجان شرقی به دلیل عملکرد دقیق در حوزه نظارت بهداشتی به عنوان پایلوت سامانه نظارت بهداشتی دامپزشکی انتخاب شده و در درج کد رهگیری روی گوشت مرغ نیز تنها استان کشور بوده ایم که به صورت ۱۰۰ درصد این اقدام را انجام می دهیم.
بهداد با بیان اینکه تمام کشتارگاهها موظف شدند تا اواسط سال به پیش سرد مجهز شوند، گفت: چون این کار مستلزم هزینه بود کشتارگاهها مقاومت می کردند اما این سامانه از نیمه اول سال‌جاری در تمام کشتارگاه‌های طیور به کار گرفته می‌شود و با وجود مقاومت کشتارگاه‌ها امروز تمام کشتارگاهها مجهز به پیش سرد هستند.
وی با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی به عنوان مدافع بهداشت جامعه در مقابل تخلفات مقابله می کند، گفت: ۱۱۰ پرونده قضایی داریم که این آمار در نیمه اول ۹۳ حدود۸۰ پرونده بوده است.
امیر حسین بهداد افزود: یکی از این پرونده ها مربوط به کارخانه همبرگرسازی در یکی از شهرستانها بود که سنگدانهای آلوده را به صورت چرخ کرده با مواد همبرگر میکس می کرد که با کشف ۱۴ تن سنگدان فاسد پلمپ و فرد خاطی به دستگاه قضایی معرفی شد.
مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: در ایام نوروز۴۶،۷ تن و در ماه رمضان ۳۹٫۵ تن مواد خام گوشتی غیربهداشتی کشف و ضبط شده بود.
مدیرکل دامپزشکی استان با بیان اینکه وجود بیماری در تمام دنیا طبیعی است، موضوع مورد بحث نحوه مقابله ما با بیماری است، یادآور شد: معدوم سازی طیور بیمار امری طبیعی است، بطوریکه حتی در کشور آمریکا نیز با وجود سیستم نظارتی و بهداشتی قوی ۴۸ میلیون قطعه مرغ به دلیل آنفولانزا معدوم شد و ترکیه نیز آمار مشابهی داشته است.
وی با بیان اینکه درخصوص بیماریهای مشترک بین انسان و دام مانند تب مالت اقدامات متعددی برای ارتقای سلامت جامعه و نیز تامین غرامت دامداران انجام می‌شود، گفت: اما برخی از بیماریها تنها بین حیوانات (دام یا طیور) وجود داشته و امکان انتقال به انسان را ندارند، از جمله این بیماریها طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا ppr است که از سال۷۴ در استان وجود دارد که در۶ ماهه اول ۹۳ حدود ۳۵ کانون و در ۹۴ تنها ۵ کانون شناسایی شده است.
بهداد ادامه داد: در ۶ ماهه نخست سال ۹۳ بیماری تب برفکی ۲۷ مورد، هاری ۱۹ مورد و آبله ۲۰ مورد شناسایی شده بود که این ارقام در مدت زمان مشابه سالجاری به ۱۶، ۱۲ و یک مورد کاهش یافته است.
امیرحسین بهداد اظهار داشت: در مورد طیور نیز با پایش و نمونه‌برداری دقیق از واحدهای مختلف نگهداری مرغ اگر موردی یافت شود، معدوم و حفاظت‌های لازم صورت می‌گیرد ولی در آذربایجان‌شرقی موردی از آنفلوانزا مشاهده نشده و از ۱۱ مهر ماه مرحله جدید پایش انجام می شود.
وی با بیان اینکه به مناسبت عید قربان ۸۴ اکیپ در مراکز مجاز استان مستقر شده بود، یادآور شد: براساس تبصره ۲ آیین نامه اصول بهداشتی با نظارت اکیپ سیار در سطح محلات و کوچه ها، ذبح کشتار نیز خارج از کشتارگاه قانونی بود.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه با وجود کسب رتبه های ۲ تا ۴ در تمام زمینه‌های محصولات و خدمات دامی و طیور در زمینه اعتبارات کشوری رتبه‌های آخر را داریم که توجه بیشتر مسئولان ارشد را می طلبد.
امیر حسین بهداد تصریح کرد: در سال گذشته در زمینه اعتبارات موفق به جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات شده بودیم و در حوزه صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی نیز افزایش قابل توجهی در صادرات تخم‌مرغ، عسل، پودر گوشت و فرآورده‌های دیگر به کشورهای عراق، ترکیه، چین، عربستان و مالزی داشته ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *