تماشای تلویزیون ممکن است باعث چاقی شود

طبق یافته های یک تحقیق ۱۵ ساله، هر چقدر زمان بیشتری را به تماشای تلویزیون بگذرانید، بیشتر احتمال دارد طی پنج سال آینده، شاخص توده بدن و سایز دور کمرتان بیشتر شود.

البته این ارتباط در افراد میانسال مشاهده نشد، این امر نشان می دهد که جوانی زمان خیلی مهمی برای ساخت این عادت است که کمتر تلویزیون تماشا کنید.

آنتونی فابیو (از دانشگاه پیتسبورگ پنسیلوانیا) می گوید: ما وقتی متوجه شدیم تماشای تلویزیون با چاقی متعاقب جوانان مرتبط است و این ارتباط در افراد میانسال وجود ندارد، خیلی غافلگیر شدیم.

فابیو اشاره می کند: این امر شاید نشان دهنده ی این باشد که افراد میانسال ممکن است پاسخ متفاوتی به تاثیر تماشای تلویزیون نسبت به جوانان داشته باشند.

محققان برای به دست آوردن نتایج، داده های به دست آمده از ۳۲۶۹ نفر را بررسی کردند.

این تحقیق ۱۵ ساله از سال ۱۹۹۰ شروع شده و شرکت کنندگان باید مقدار زمانی که به تماشای تلویزیون اختصاص می دادند را گزارش می کردند، و محققان هر پنج سال یک بار به اندازه گیری سایز دور کمر و شاخص توده بدنی آنها می پرداختند.

شرکت کنندگانی که در سن ۳۰ سالگی بودند، و زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون می کردند در مقایسه با همگروهی هایی که زمان کمتری تلویزیون تماشا می کردند، بیشتر احتمال داشت طی پنج سال آینده چاق شوند.

محققان برای اینکه متوجه این ارتباط شوند، به دلایل بالقوه ی زیادی مشکوک شدند، از جمله اینکه جوانان ممکن است حین تماشای تلویزیون بیشتر تنقلات بخورند یا با توجه به اینکه مستعد تحت تاثیر قرار گرفتن توسط تبلیغات مواد غذایی بد هستند، مواد غذایی ناسالم بیشتری مصرف کنند.

محققان متوجه شدند که شرکت کنندگان وقتی پا به سن می گذارند، بیشتر احتمال دارد که مواد غذایی سالم مصرف کنند.

این یافته ها به صورت آنلاین در مجله the journal SAGE Open منتشر شده است.

hiDoctor.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *