خوابيدن زياد در طول روز، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ را افزايش مي‌دهد

به گزارش گروه ترجمه سرويس علمي ايمنا خواب کافی، بخش اصلي يك زندگي سالم را تشكيل مي دهد و نقشی بسیار مهمي در حفاظت از سلامت جسمی و روحی افراد دارد. اما چنانچه خواب افراد به اندازه كافي نباشد، منجر به احساس خواب آلودگي در طول روز مي‌شود كه اين عادت مي تواند از چند دقيقه تا چند ساعت متغير باشد.
اين در حالي است كه بررسي‌هاي جديد محققان ژاپني نشان مي‌دهد كه خوابيدن زياد در طول روز  و چرت زدن براي مدت طولاني، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ را افزايش مي‌دهد.
حدود ۹۰ درصد از مبتلايان به بيماري ديابت، ديابت نوع ۲ را تجربه مي‌كنند و احتمال ابتلا به اين بيماري با بالا رفتن سن، افزايش مي‌يابد. به گفته محققان عوامل زيادي در ابتلا به ديابت نوع ۲ تاثير دارند كه از ميان مهمترين آنها مي‌توان به کم تحرکی، اضافه وزن و رژیم غذایی نادرست اشاره كرد.
اگرچه تحقيقات قبلي مزاياي چرت زدن كوتاه را براي سلامت افراد، بهبود خلق و خو، هوشیاری و عملکرد آنها  نشان داده‌اند، اما يافته‌هاي جديد حاكي از آن است كه خوابيدن براي مدن طولاني، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ را در بر دارد.
در بررسي‌هاي صورت گرفته دكتر توموهيد يامادا از دانشگاه توكيو به اتفاق همكارانش، ارتباط ميان خواب روزانه و خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ را مورد بررسي قرار دادند. نتيجه بررسي‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد كه خوابيدن زياد، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ را حدود ۵۶ درصد افزايش مي دهد.

ایمنا ۲۸ شهریور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *