دارویی که کبدتان را منهدم می کند

تخریب کبدخطرناکترین عارضه مصرف خودسرانه و زیاد داروی استامینوفن است اغلب افراد به دلیل ناآگاهی از عوارض استامینوفن به کبد و دستگاه گوارش خود آسیب می رسانند

بی توجهی مردم به عوارض مصرف خودسرانه استامینوفن گفت : مصرف زیاد این دارو به کبد صدمه می زند.

دکتر «محمد جواد میانداری» داروساز و عضو بسیج جامعه پزشکی در این زمینه گفت: استامینوفن برای اینکه قابلیت جذب در بدن را داشته باشد در کبد متابولیزه می شود به همین علت مصرف زیاد این دارو به کبد، فشار می آورد.

وی گفت: ‏ استامینوفن ازداروهایی است که مصرف آن به صورت خودسرانه در بین مردم جا افتاده است و افراد برای هر نوع دردی از این دارو به عنوان ‏مسکن استفاده می کنند. این در حالی است که با کنار گذاشتن این دارو، با روش های سنتی، می توان درمان را ادامه داد.

وی افزود: به عنوان مثال برای کاهش تب، ابتدا از پاشویه می توان استفاده کرد. همچنین برای التهاب گلو که بر اثرنوعی ویروس ایجاد می ‏شود با قرقره کردن یا با مخلوط عسل، آب لیمو و آب ولرم می توان مداوا کرد.

عضوبسیج جامعه پزشکی تاکید کرد : اساتید داروسازی و دانشکده های داروسازی اطلاعات مردم را در خصوص نحوه ی ‏مصرف خودسرانه داروها افزایش دهند تا مردم متوجه شوند که چه سمومی از طریق مصرف خودسرانه داروها به بدن ‏وارد می شود‎.‎

اطلاعات دارویی – hidoctor.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *