داروی جدید هموفیلی‌ها در انتظار تایید کمیته هپاتیت

دکتر راضیه حنطوش زاده در گفتوگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ درباره روند تهیه دارو برای بیماران هموفیلی مقاوم به درمان گفت: از سال ۸۹ برنامه بیماریابی و درمان این بیماران را آغاز کردیم و حدود ۴۵۰۰ بیمار از طریق کانون هموفیلی، انجمن تالاسمی ایران و دانشگاه‌های علوم پزشکی به ما گزارش و معرفی شدند.

وی با بیان اینکه تا کنون از این تعداد حدود ۴۰۰۰ بیمار هموفیلی به طور کامل درمان شده یا به داروهای هپاتیت وارداتی که برای آنها تجویز شده جواب داده‌اند، افزود:‌ در حال حاضر حدود ۵۰۰ بیمار هموفیلی مقاوم به درمان داریم که نیازمند استفاده از داروهای جدید هستند.

تولید داروی ایرانی برای بیماران هموفیلی مقاوم به درمان

وی از تولید داروی “هارونی” که داروی بیماران هموفیلی مقاوم به درمان است، در یک شرکت دارویی ایرانی خبر داد و گفت: انجمن بیماران گوارشی استفاده از این دارو را برای درمان حدود ۱۰۰ بیمار مبتلا به هپاتیت آغاز کرده و پیشنهاد دادند که ما نیز آن را برای درمان بیماران هموفیلی مقاوم به درمان استفاده کنیم.

وی افزود: از طرفی قیمت این داروی ایرانی تولید شده تقریبا یک دهم نوع خارجی آن است. یعنی اگر نوع خارجی آن برای هر بیمار ۱۲۸ میلیون تومان بوده است، نوع ایرانی دارو حدود ۱۲ الی ۱۳ میلیون تومان هزینه می‌برد.

داروی “هارونی” ایرانی در انتظار تایید

حنطوش زاده اظهار کرد: بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم کمیته هپاتیت در مورد بیماران هموفیلی-تالاسمی چه تصمیمی می‌گیرد و آیا اجازه شروع داروی ایرانی را برای آنها می‌دهد یا خیر. از آنجایی که سیاست‌های دولت بر آن است که داروی تولید داخل در اولویت باشد، بنابراین اگر پزشکان درمانگر این بیماران استفاده از آن را قبول کنند و اجازه مصرف این دارو داده شود، مشکلی نداریم و می‌توان سریعا قرارداد آن را منعقد کرد.

حنطوش زاده ادامه داد: در غیر این صورت باید منتظر تامین منابع داروی «هارونی» خارجی باشیم. ما می‌خواهیم دارو را برای بیماران تهیه کنیم و در حال رایزنی برای تامین منابع آن هستیم.

کد خبر: ۱۶۰۵۷۲/قطره ۴ مهر ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *