در روزهای سرد از اهدای خون غافل نشوید

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه تأمین پلاکت مورد نیاز بیماران در روزهای سرد سال و ایام تعطیل از مشکلات سازمان انتقال خون است، گفت: پایتخت روزانه به ۱۲۰۰ واحد پلاکت خون نیاز دارد.

به گارش سلامت نیوز به نقل از فارس،سیدمرتضی طباطبایی اظهار داشت: پلاکت عمر سه روزه داشته و امکان ذخیره‌سازی آن بیشتر از این مدت امکان‌پذیر نیست، بنابراین در مواقعی که میزان مراجعه اهداءکننده‌ها به مراکز انتقال خون کاهش می‌یابد، ما نیز با چالش کمبود پلاکت مواجه می‌شویم.

وی افزود: ایام تعطیل و روزهای سرد سال از جمله زمان‌هایی است که میزان مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون جهت اهداء خون کاهش می‌یابد، بنابراین از افرادی که علاقمند به اهدا خون هستند، درخواست داریم در این روزها اهدا خون را فراموش نکرده و آن را به روزهای آتی موکول نکنند.

طباطبایی با اشاره به اینکه تهران روزانه به ۱۲۰۰ واحد پلاکت خون نیاز دارد، گفت: اهدا خون ۱۲۰۰ نفر می‌تواند این میزان پلاکت را برای یک روز تأمین کند.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه بیماران سرطانی و افرادی که پیوند مغز استخوان انجام داده‌اند نیاز به پلاکت دارند، اظهار داشت: برای افزایش تعداد پلاکت خون این بیماران در هر بار ۳ تا ۵ واحد و گاهی ۱۰ واحد پلاکت تزریق می‌شود.

طباطبایی اهدا خون را یک فرهنگ برشمرد و عنوان کرد: افراد می‌توانند اهدا خون را زکات سلامتی خود و نوعی فریضه بدانند و بر همین اساس، مستمراً خون اهدا کنند.
وی افزود: آقایان چهار بار در سال و خانم‌ها سه بار در این مدت می‌توانند با میانگین فاصله ۳ تا ۴ ماهه خون اهدا کنند.

به گفته مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران، افراد ۱۸ تا ۶۰ سال می‌توانند جهت اهدا خون اقدام کنند، البته این مسئله برای افرادی توصیه می‌شود که دارای وزن مناسب بوده و فشار خون نداشته و مبتلا به بیماری خاص نباشند.

طباطبایی با بیان اینکه افراد برای اهدا خون می‌توانند به صورت اینترنتی ثبت نام کرده و یا به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: همراه داشتن کارت ملی جهت اهدا خون لازم است و افراد باید این مسئله را مورد توجه قرار دهند.

۱۳۹۴/۰۹/۱۸ سلامت نیوز- کد خبر: ۱۶۹۸۵۲

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *