رزوواستاتین قرص کاهش چربی خون

داروی کاهنده چربی خون  “رزوواستاتین” که از نسل داروهای جدید به شمار می رود و عامل کاهش کلسترول و تری گلسیرید است هم اکنون در دسترس پزشکان قرار گرفته است.

استاتین ها گروهی از داروها هستند که امروزه بیشترین تجویز را برای کاهش کلسترول خون به خود اختصاص داده اند. استاتین ها مسیر ساخت کلسترول توسط کبد را مسدود می کنند بنابراین سلول های کبدی تهی از کلسترول می شوند و نهایتاً باعث می شود که کبد کلسترول را از خون برداشت و جمع آوری کند. همچنین استاتین ها به جذب مجدد کلسترول از رسوب های موجود در دیواره شریان ها کمک می کند و بدین شکل بیماری شریان های کرونری را از بین می برد.

همچنین می توان گفت، از دیگر اثرات قرص ‘رزوواستاتین’ (Rosuvastatin) این است که باعث بهبود تصلب شرایین شده و از سکته قلبی و مغزی در بیماران پیشگیری می کند و نسبت LDL/HDL در خون را تنظیم می کند و سبب کاهش میزان کلسترول LDL می شود.

طرح تحقیقاتی این دارو در سال ۱۳۹۲ انجام شد و تولید آن از تابستان سال ۹۳ با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی آغاز گردید. هم اکنون ، رزوواستاتین در دوزهای ۵، ۱۰، ۲۰ و ۴۰ میلی گرم موجود میباشد.

این دارو برخلاف داروی آتروواستاتین که پیش از این به عنوان داروی پرمصرف کاهش چربی خون در کشور استفاده می شد و نیز عوارضی مانند اسپاس عضلات پشت ساق پا را در پی داشت فاقد عوارض میباشد.

رزوواستاتین به طور عمده ۹۰% از طریق مدفوع و بقیه بصورت تغییر نیافته از ادرار دفع میشود و نیمه عمر حذف آن در انسان ۱۹ ساعت میباشد. بعلاوه متغیرهایی چون سن، جنس، مصرف دارو همراه یا بلافاصله بعد از غذا، مصرف دارو هنگام صبح یا شب، تفاوتی در آثار فارماکولوژیک رزوواستاتین ایجاد نمی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *