رژيـم غـذايي سـالـم ممکـن اسـت تحليـل رفتـن مغـز را کـاهـش‌دهـد

به نقل از روزنامه سپید، يک بررسي جديد نشان مي‌دهد که رعايت رژيم غذايي غني از ماهي، سبزي‌ها و ميوه‌ها، اما به ميزان کم گوشت ممکن است باعث از دست رفتن شمار کمتري از سلول‌هاي مغزي با افزايش عمر شود.

به گزارش لايوساينس پژوهشگران در يک بررسي روي ۶۷۴ فرد سالمند به اين موضوع توجه کردند که آيا رژيم غذايي شرکت‌کنندگان در طول سال گذشته شامل پيروي از اجزاي اصلي ر‍ژيم غذايي به اصطلاح مديترانه‌اي هست يا نه: خوردن مقدار زياد سبزي‌ها، حبوبات، غلات، ماهي، ميوه‌ها و مغزهاي خوراکي، مصرف چربي‌هاي سالم تک‌اشباع‌شده مانند روغن زيتون و پرهيز از چربي‌هاي اشباع‌شده، خوردن مقادير کم گوشت و لبنيات. سن ميانگين افراد شرکت‌کننده در بررسي ۸۰ سال بود.

اين پژوهشگران مغزهاي اين افراد را اسکن کردند، و دريافتند که حجم مغز افرادي که رژيم غذايي‌شان شامل دست‌کم پنج جزء از اجزاي اصلي رژيم غذايي مديترانه‌اي است، در مقايسه با حجم مغز افرادي که رژيم غذايي‌شان شامل کمتر از پنج جزء بود، به طور ميانگين ۱۱/۱۳ ميلي‌متر بزرگتر است.

به گفته اين پژوهشگران، اين تفاوت حجم مغز ميان دو گروه معادل مقدار تحليل رفتن مغز در طول پنج سال است.

ييان گو، نويسنده اين مطالعه، از دانشگاه کلمبيا در نيويورک گفت: «اين نتايج هيجان‌انگيز است، چرا که به اين ترتيب اين احتمال مطرح مي‌شود که بتوان به طور بالقوه از تحليل رفتن مغز و اثرات سالمندي بر مغز صرفا با پيروي از رژيم غذايي سالم جلوگيري کرد.»

هنگامي که پژوهشگران بررسي دقيق‌تري درباره رابطه ميان تحليل رفتن مغز و رژيم غذايي مديترانه‌اي انجام دادند، دريافتند که اثر محافظتي اين رژيم غذايي بيش از همه به دو جزء آن مربوط است: خوردن ماهي بيشتر و خوردن گوشت کمتر.

اين يافته‌ها به گفته «گو» بيانگر آن است: «خوردن دست کم ۸۵ تا ۱۴۰ گرم ماهي در هفته يا محدود کردن مصرف روزانه گوشت به کمتر از ۱۰۰ گرم، ممکن است محافظت عمده‌اي دربرابر از دست رفتن سلول‌هاي مغزي معادل تاثير حدود سه تا چهار سال دوران سالمندي ايجاد کند.»

هيچ‌کدام از افراد در اين بررسي جديد زوال عقل يا دمانس نداشتند. اما اين پژوهشگران يادآور شدند که مقادير زيادتر تحليل مغز با خطر بيشتر زوال‌شناختي همراه است. البته گو گفت، اين بررسي جديد مشاهده‌اي بود و پژوهش بيشتري لازم است تا رابطه ميان رژيم غذايي مديترانه‌اي و ساختار مغزي را بررسي کنند. به گفته او، اين بررسي جديد ثابت نمي‌کند که رژيم غذايي مديترانه‌اي از تحليل رفتن مغز پيشگيري مي‌کند؛ بلکه صرفا رابطه‌اي ميان اين دو را نشان مي‌دهد.

پژوهشگران گفتند، سازوکار رابطه ميان رژيم غذايي مديترانه‌اي و حجم بيشتر مغز روشن نيست، اما ممکن است با اثرات مفيد مواد مغذي در اين غذاها مربوط باشد. براي مثال نشان داده شده است که چربي‌هاي امگا-۳ و نيز ويتامين‌هاي B و D در ماهي رشد، سلول‌هاي عصبي را تحريک مي‌کنند و تحليل رفتن مغز را کند مي‌کنند.

اين بررسي جديد در ۲۱ اکتبر در ژورنال نورولوژي منتشر شده است.

پایگاه اطلاع رسانی هفته نامه سپید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *