ساپرس کردن طبيعي هپاتيت C به‌وسيله ژن‌ها

به نقل از روزنامه سپید، محققان استراليايي در بررسي‌هاي خود پرده از گروهي از ژن‌ها برداشتند که مي‌توانند ويروس هپاتيت C را ساپرس کنند تا کبد را عفوني نکند. براي نخستين‌بار است که محققان نشان داده‌اند پروتئين‌هاي آنتي‌ويرال، تحت عنوان پروتئين‌هاي IFITM، در بدن و به وسيله پاسخ ايمني طبيعي توليد شده و مانع ورود ويروس به سلول‌هاي کبدي مي‌شوند. با شبيه‌سازي کردن اين خانواده از ژن‌ها و بروز آنها به‌طور جداگانه در سلول‌هاي کبدي، محققان در آزمايشگاه مشاهده کردند که سلول‌هاي مذکور در مواجهه با عفونت هپاتيت C، مقاومت کرده و آلوده نمي‌شوند. اين پروتئين‌ها، در واقع، مراحل بسيار ابتدايي سيکل زندگي ويروس را، بوسيله مهار ورود و پخش شدن ويروس به داخل سلول‌هاي کبدي، بلوک مي‌کنند.

در حالي که قبلا در آزمايشگاه نشان داده شده بود، پروتئين‌هاي IFITM1، IFITM2 و IFITM3 عملکرد ضد ويروسي عليه تعدادي از ويروس‌هاي مختلف، مانند ويروس هپاتيت سي دارند نقش واقعي پروتئين‌ها در ساپرس کردن عفونت به صورت يک راز باقي مانده بود.

محقق ارشد اين مطالعه مي‌گويد: «ما توانستيم اثر متقابل خاصي ميان پروتئين‌ها و پروسه ورود HCV را به درون سلول‌ها کشف کنيم. به نظر مي‌رسد پروتئين‌ها با هم و در يک مسير خاص عمل مي‌کنند تا ويروس را هدف قرار دهند. اين تحقيق، درک دانشمندان را از پاسخ ميزبان به عفونت و پروسه ورود HCV افزايش داده و راهي است به سوي ابداع درمان‌هاي مختلف تا اين پاسخ طبيعي را افزايش دهند يا با شبيه‌سازي بتوانند اين ويروس را به طور اختصاصي هدف قرار دهند. قدم بعدي آن است که مشخص شود اين پروتئين‌ها چگونه مي‌توانند ويروس‌هاي ديگر را، مانند عفونت هپاتيت B، مهار کنند. نتايج اين مطالعه در Journal of Biological Chemistry منتشر شده است.

پایگاه اطلاع رسانی هفته نامه سپید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *