سنگ کیسه صفرا این افراد را تهدید می کند

دکتر منوچهر امامی جراح دستگاه گوارش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : اغلب سنگ‌های کیسه صفرا، در اثر رسوب مواد چربی مانند کلسترول در داخل کیسه صفرا ایجاد می‌شوند و عوامل مختلفی از جمله غلظت نمک‌های صفراوی در این امر دخیل هستند.
وی تاکید کرد: زنانی که چندین زایمان داشته‌ یا چاق هستند و از چربی خون بالایی برخوردارند نسبت به افراد دیگر مستعدتر بوده و احتمال تشکیل سنگ صفرا در آنان بیشتر است. به علت اینکه بسیاری از سنگ‌ها بدون درد و علامت هستند، بسیاری از افراد ممکن است در کیسه صفرا سنگ داشته باشند و با انجام سونوگرافی و به طور اتفاقی متوجه این موضوع شوند.
وی از خطرات سنگ‌های ریز در کیسه صفرا را داخل شدن به مجرای کبد، ایجاد یرقان یا زردی، بسته شدن مجرای خروجی کیسه صفرا و در نتیجه اتساع و پارگی کیسه صفرا برشمرد و همچنین سنگ‌های درشت بالای ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر را زمینه‌ساز سرطان کیسه صفرا دانست.
وی با تاکید بر اینکه سنگ کیسه صفرا قابل شکستن و دفع نبوده و همچنین مصرف دارو برای دفع آن چندان موثر نخواهد بود، اظهار کرد: افراد باید به محض تشخیص سنگ کیسه صفرا به پزشک مراجه کنند تا تحت درمان قرار گیرند. برای تشخیص سنگ‌های صفراوی از سونوگرافی و ام. آر. آی مجاری صفراوی می‌توان استفاده کرد. برای جلوگیری از تشکیل این سنگ‌ها رعایت رژیم غذایی کم چربی و پرفیبر موثر است. علائم این بیماری معمولا به صورت دردهای کولیکی ناحیه زیر دنده‌های راست با انتشار در بین کتف‌ها و شانه همراه با حالت تهوع است و اغلب به دنبال صرف یک غذای چرب ایجاد می‌شود.
این جراح در ادامه گفت: در گذشته جراحی‌ها به صورت باز انجام می‌شد، اما در روش‌های جدید جراحی به صورت عمل لاپاراسکوپی استفاده می‌شود و در موارد خاص حتی می‌توان بیمار را بی‌حسی نخاعی کرده و از بیهوشی عمومی امتناع کرد.
امامی مزایای عمل لاپاراسکوپی را کمی احساس درد، کمتر بودن عوارض چسبندگی و کوتاهی طول اقامت بیمارستانی عنوان کرد و افزود: در این عمل جراحی پزشک جراح بدون باز کردن شکم، توسط لوله‌های دستگاه لاپاراسکوپ کیسه صفرا را به همراه سنگ‌ها از بدن خارج می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: برخلاف تصور برخی از بیماران که در این عمل تمام صفرای بدن برداشته شده و از بین می‌رود، باید دانست که برداشتن کیسه صفرا به تولید و میزان صفرا اختلالی وارد نمی‌کند، چراکه تولید صفرا در کبد صورت می‌گیرد و کیسه صفرا فقط محل ذخیره صفرا است. بنابراین پس از عمل کیسه صفرا، بیمار می‌تواند مانند سایر افراد زندگی طبیعی داشته و مانند آنها از همه مواد غذایی استفاده کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *