«سوفوسُبُوویر» وارد بازار شد؛ بیماران هموفیلی مبتلا به سیروز کبدی هم‌چنان در انتظار مشابه داخلی داروی ۹۵ میلیونی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حالی اخیرا از توزیع دارویی معادل «هارونی» که برای درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C که به سیروز کبدی نیز مبتلا شده‌اند خبر داده است، که همزمان با این موضوع دارویی بنام «سوفوسُبُوویر» در داروخانه‌ها توزیع شد که تنها برای بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C کاربرد دارد و بیماران نیازمند به هارونی همچنان ناچار به تهیه این دارو به قیمت بیش از ۹۰ میلیون هستند که البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این دارو نیز در کشور تولید شده اما هم‌چنان در دست آزمایش است.

پس از گذشت یک ماه از انتشار خبر توزیع داروی حیاتی بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C توسط دکتر ملک‌زاده پیگیری خبرنگار آنا نشان می‌دهد، در حال حاضر دارویی بنام «سوفو سُبُوویر» در برخی داروخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی از جمله داروخانه ۱۳ آبان توزیع شده است که این دارو تنها برای بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C کاربرد دارد و داروی توزیع شده معادل «هارونی» نیست. این پیگیری‌ها نشان می‌دهد داروی ایرانی معادل «هارونی» نیز در داخل کشور در دست تولید است که هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد.

«سوفوسبوویر» در داروخانه‌های تخصصی موجود است

دکتر خیرالله غلامی، رئیس داروخانه ۱۳ آبان در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی آنا در خصوص توزیع داروی «سوفوسبوویر» گفت: حدود ۱۰ روز است که این دارو در داروخانه‌ها توزیع شده است که قیمت یک بسته ۳۰ تایی این دارو یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که قیمت تهیه آن با داروهای خارجی مشابه قابل مقایسه نیست.

مصرف «سوفوسبوویر» طول درمان را کاهش می‌دهد

از سوی دیگر دکتر موید علویان، رئیس شبکه هپاتیت ایران در خصوص نحوه اثربخشی داروی «سوفوسبوویر» به آنا می‌گوید: بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C تاکنون ناگزیر به مصرف دارویی بنام «اینترفرون» بودند که حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اثربخشی داشت، اما خوشبختانه با تولید داروی «سوفوسبوویر» مشکل این دسته از بیماران مرتفع شده است.

وی افزود: اثربخشی این دارو حدود ۹۰ درصد تخمین زده شده است و علاوه بر این، مدت درمان با مصرف این دارو حدود ۱/۴ کاهش پیدا می‌کند.

بیماران هموفیلی مبتلا به سیروز کبدی هم‌چنان در انتظار داروی مشابه هارونی

رئیس شبکه هپاتیت ایران در ادامه یادآور شد: این دارو تنها برای بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C کاربرد دارد و بیمارانی که دچار سیروز کبدی هستند همچنان باید از داروی «هارونی» استفاده کنند که متاسفانه هزینه این دارو بسیار گران است و بیمار به ناچار باید یک مدت سه ماهه از این دارو استفاده کند.

اما دارویی که دکتر ملک‌زاده از توزیع آن خبر داده بود برای درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C که متاسفانه به سیروز کبدی نیز مبتلا هستند کاربرد دارد که هنوز در سطح بازار عرضه نشده است، که در این خصوص احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران می‌گوید: یکی از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی موفق به تولید دارویی شده است که ترکیب آن به اظهار مدیران این شرکت و دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقاتی وزارت بهداشت کاملا مشابه داروی خارجی «هارونی» است که برای بیماران مقاوم به درمان در جهان تولید شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که این شرکت دانش بنیان ارائه داده است قیمت این داروی ایرانی با نمونه خارجی قابل مقایسه نیست.

مشابه داخلی «هارونی» در دست آزمایش است

قویدل با توجه به پیگیری‌های کانون هموفیلی ایران در خصوص میزان تاثیرگذاری این داروی تولید داخل، گفت: مقرر شد تعدادی از بیماران در طرح آزمایشی بالینی این دارو شرکت کنند و در پایان آزمایش ارزیابی اثربخشی دارو انجام شود. بر اساس مذاکراتی که با دکتر ملک زاده رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد بیمارستان شریعتی و با حضور کارشناس حوزه هموفیلی وزارت بهداشت انجام دادیم قرار شد تا این مرکز گزارشی از چگونگی تولید و اثربخشی این دارو را به معاونت درمان وزارت بهداشت ارائه کند.

وی افزود: پیشنهاد کانون هموفیلی ایران این است که در صورت موافقت وزارت بهداشت از ۲۰ بیمار که شرایط اورژانس‌تری از دیگر بیماران دارند، ۱۰ بیمار داروی ایرانی و ۱۰ بیمار داروی خارجی را دریافت و نتیجه را پزشکان معالج، سه ماه بعد از درمان مورد ارزیابی قرار دهند. بر اساس گزارش دکتر ملک‌زاده جمعی از بیماران به صورت آزمایشی با داروی ایرانی تحت درمان قرار گرفتند که نتیجه قطعی اثربخشی دارو تا ۱۵ آبان ماه مشخص خواهد شد.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران یادآور شد: اما با گذشت بیش از یک هفته از جلسه ملاقات با مسئولان این مرکز هنوز گزارشی به معاونت درمان ارائه نشده است. امید است با احساس مسئولیت مرکز تحقیقات کبد و گوارش بیمارستان شریعتی و ارائه گزارش به وزارت بهداشت راه برای درمان این بیماران گشوده شود.

قویدل در پایان گفت: یک شرکت دارویی ایرانی داروی هپاتیت C را که برای بیمارانی که مبتلا به سیروز کبدی نیستند و مقاوم به درمان نبوده‌اند تولید کرده است اما داروی بیماران هپاتیت C مبتلا به سیروز کبدی هنوز تولید نشده و در مرحله آزمایش است.

بر اساس گزارش آنا، «هارونی» یک داروی خوراکی است که باید یک دوره سه ماهه مورد استفاده قرار گیرد. قیمت این دارو برای یک دوره درمان ۹۵ میلیون تومان است که متاسفانه بیش از ۲۰۰ بیمار مبتلا به هموفیلی نیازمند به مصرف این دارو هستند و تاکنون دو تا سه بیمار در ایران موفق به تهیه این دارو شده‌اند و مابقی بیماران اگر به این دارو دسترسی پیدا نکنند نیازمند پیوند کبد خواهند شد. اخیرا یک شرکت دانش بنیان ایرانی مدعی ساخت این مشابه این دارو در کشور شده است که هنوز اثربخشی این دارو در دست بررسی است.

دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ قطره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *