سويا و پيشگيري از پوکي استخوان

به نقل از روزنامه سپید،نتايج جديد محققان انگليسي نشان مي‌دهد رژيم غذايي غني از انواع پروتئين و ايزوفلاون‌ها که در سويا يافت مي‌شود، مي‌تواند زنان يائسه را در برابر استئوپورز محافظت کند. اين نتايج اوليه‌اي است که از مطالعه مذکور گرفته شده است.

پوکي استخوان مسوول بروز بيش از
۹ ميليون مورد شکستگي در سال در سراسر جهان است، يعني هر ۳ ثانيه، يک مورد.

سويا حاوي ايزوفلاون‌هاست، موادي که ساختاري شيميايي مشابه استروژن دارند. همين موضوع، دانشمندان را به اين فکر انداخته که شايد اثري مشابه استروژن‌ها روي استخوان‌ها داشته باشند. در اين مطالعه، ۲۰۰ زن که به تازگي منوپوز شده بودند، به‌طور تصادفي به ۲ گروه تقسيم شدند. در يک گروه، به افراد روزانه ۳۰ گرم پروتئين سويا با ۶۶ ميلي‌گرم ايزوفلاون‌ها، به صورت مکمل داده شد و در گروه ديگر، به زنان شرکت‌کننده همان مقدار پروتئين سويا، اما بدون ايزوفلاون‌ها داده شد.

در طول ۶ ماهي که به زنان اين مکمل‌ها داده شد، از آنها نمونه‌هاي خون گرفته شد تا مارکرهاي تغيير و تبديل استخواني بررسي شوند. يکي از اين مارکرها، پروتئينBCTX است که نشان دهنده تحليل استخواني است. نتايج نهايي نشان دادند، زناني که روزانه هم پروتئين سويا و هم ايزوفلاون‌ها را دريافت کردند، به‌طور قابل توجهي در مقايسه با گروهي که فقط پروتئين سويا گرفته بودند، سطح پائين‌تري را از BCTX نشان مي‌دادند. اين مساله، به معني آن است که گروه اول کمتر استخوان از دست داده و خطر ابتلا به اوستئوپورز در آنها کمتر شده بود.

گروه زناني که هم پروتئين سويا و هم ايزوفلاون‌ها را دريافت کردند، همچنين بهبود بيشتري در مارکرهاي خطر قلبي‌عروقي نشان دادند.

محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «تحقيقات ما نشان مي‌دهند که سويا پروتئين و ايزوفلاون‌ها گزينه ايمن و اثربخشي در ارتقاي سطح سلامت استخوان در زنان و در طول مراحل اوليه يائسگي است. عملکرد اين مواد مشابه داروهايي است که به‌طور رايج براي پوکي استخوان تجويز مي‌شوند.» وي توضيح مي‌دهد که ۶۶ ميلي‌گرم ايزوفلاون موجود در مکمل‌هاي روزانه که زنان مصرف مي‌کنند، برابر با همان مقداري است که در يک رژيم غذايي شرقي، که غني از غذاهاي سوياست، يافت مي‌شود. از سوي ديگر، ميانگين ايزوفلاون در رژيم غذايي غربي فقط حدود ۲ تا ۱۶ ميلي‌گرم است. اين دانشمند پيشنهاد مي‌کند که افزودن ايزوفلاون به رژيم غذايي غربي، راهي است براي کاهش تعداد زنان مبتلا به پوکي استخوان.

هفته نامه سپید

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *