طراحي نانوحامل کروي شکل براي از بين بردن سرطان

به نقل از روزنامه سپید، محققان موفق به طراحي و ساخت نوعي نانوذرات حاوي داروي ضدسرطان شدند که مي‌توان از آن براي از بين بردن تومور استفاده کرد. اين نانوذرات کروي داراي پوششي از جنس پپتيد است که نانودارو را نزديک تومور سرطاني نگه مي‌دارد.

پژوهشگران موفق به طراحي نانوذرات دارويي شدند که قادر است در حضور نوعي پروتئين، رهاسازي دارو را انجام دهد. از اين نانوذرات مي‌توان براي درمان سرطان استفاده کرد. چيزي که محققان اين پروژه ارائه کردند، نوعي سيستم رهاسازي دارويي است که در آن آنزيم‌ها مي‌توانند براي از بين بردن تومور به کار گرفته شوند. کاساندرا کالمن از محققان دانشگاه کاليفرنيا مي‌گويد: «ما مي‌توانيم از يک مولکول کوچک شروع کنيم و در نهايت يک نانوحامل بسازيم. اين نانوحامل مي‌تواند به گونه‌اي طراحي شود که قادر به رهاسازي دارو باشد.»

در اين سيستم از نوعي آنزيم موسوم به ماتريکس متالوپروتئين استفاده شده است. اين آنزيم مي‌تواند غشاء سلولي را از بين برده و موجب گسترش سرطان به بافت‌هاي ديگر شود. در واقع فعاليت اين آنزيم نتايج مرگباري به دنبال دارد.

اين گروه تحقيقاتي نانوذرات کروي طراحي کرده و روي سطح آن را با نوعي پپتيد ضدسرطان پوشش دادند. اين آنزيم قادر است پوسته نانوذره را باز کرده و دارو را رهاسازي کند. وجود پپتيدها در سطح نانوذره موجب نزديک نگه داشتن نانودارو به تومور مي‌شود. براي اين که اين سيستم دارويي بتواند به صورت يک بسته کروي شکل درآيد، محققان از ترکيبات شيميايي مختلف استفاده کرده‌اند. اين نانودارو به گونه‌اي طراحي شده که در هنگام گردش داخل سيستم خوني بدن کاملا بي‌خطر است و زماني که به تومور مي‌رسد، رهاسازي انجام شده و داروي سمي به بيرون از کره تزريق مي‌‌شود. با استفاده از اين سيستم محافظت دارويي، محققان مي‌توانند ۱۶ برابر بيشتر از دوز رايج، دارو به اين سيستم وارد کنند، با اين کار اثربخشي دارو افزايش مي‌يابد.

محققان اين پروژه پيش از اين از راهبردي مشابه اقدام به ساخت نانودارويي کرده‌ بودند که مي‌توانست وارد تومور شده و آنها را درخشان کند. با اين کار امکان شناسايي تومور فراهم شده و مي‌توان براي جراحي و برداشتن دقيق تومور از بدن از اين نشان‌گذاري استفاده کرد. اين محققان در حال ثبت پتنت راهبرد جديد خود هستند.

هفته نامه سپید

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *