قهوه نوشیدنی تلخ ولی شیرین برای کبد

Coffe 113930805000252_PhotoA

بیش از یک سوم مردم دنیا از قهوه استفاده می کنند. درخت قهوه در هوای گرم و مرطوب رشد می کند و بیشترین قهوه از نظر بو و طعم از بوته ای به نام “آرابیکا” بدست می آید و قهوه های برزیل جزو بهترین قهوه های دنیا است.در برگ ها و دانه های قهوه علاوه بر کافئین, آلکالوئیدهای آدنین , گزانتین, هایپوگزانتین و ماده گوانین وجود دارد.

و اما نوشیدن منظم قهوه در سلامت کبدی موثر است. مصرف قهوه علاوه بر افزایش هوشیاری مغز و اعصاب, رفع خستگی عضلات سبب کاهش اشتها می شود و این باعث جلوگیری از چاقی می شود.مصرف قهوه سبب کاهش آنزیم های کبدی مثل ALT , که در التهابات کبدی افزایش می یابند, می شود. به نظر می رسد که اجزاء به غیر از کافئین در قهوه در سلامت کبدی موثر می باشند.

مصرف حداقل ۲ فنجان قهوه در روز سبب کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی , دیابت و بیماری کبد چرب می شود و حتی نوشیدن منظم آن سبب کاهش مرگ و میر می شود.

به نظر می رسد که اسید کلروژنیک که یک ماده ضد اکسیداسیون موجود در قهوه , سبب کاهش جذب قندها از روده ها شده و مصرف قهوه بدون کافئین سبب کاهش خطر ابتلا به دیابت می شود.به نظر می رسد که مصرف قهوه تا حدودی می تواند اثرات منفی مصرف الکل بر کبد را کاهش دهد ولی باید توجه داشت مهمترین راه پیشگیری از بروز سیروز کبدی در مصرف کنندگان زیاد الکل, اجتناب در مصرف الکل می باشد.

باید توجه داشت که مصرف زیاد قهوه در افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *