مراقب زردی نوزادان باشید

یک متخصص اطفال با تاکید بر اینکه عدم درمان زردی در طول دو روز اول نوزادی عوارضی را در پی دارد، گفت: در صورتی که زردی در روز اول و دوم نوزادی بیشتر از ۲۰ شود، خطر اختلال در سلول‌های مغزی را به دنبال دارد.

دکتر شکری، متخصص اطفال با بیان اینکه ظهور زردی در روز اول و دوم نوزادی خطرناک است، اظهار کرد: یکی از علل ایجاد زردی در نوزادان به دلیل اختلالات خونی والدین است که امروزه با استفاده از آمپول روگام پیش از زایمان از این عارضه جلوگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که زردی در روز اول و دوم نوزادی بیشتر از ۲۰ شود؛ باعث ایجاد اختلال در سلول‌های مغزی می‌شود و در صورت عدم درمان، نوزاد پس از اتمام دوران شیرخواری دچار عقب ماندگی ذهنی خواهد شد.

این متخصص اطفال، زردی در روز اول و دوم نوزادی را خطرناک دانست و گفت: زردی در روز سوم و چهارم نوزادی به علت انهدام سلول‌های قرمز جنینی بوجود می‌آید که طبیعی است و در طول ۳ تا ۴ روز این مشکل رفع می‌شود.

شکری با اشاره به اینکه عدم درمان زردی در روز اول و دوم نوزادی منجر به عقب ماندگی ذهنی پس از دوران شیرخواری می‌شود، افزود: در صورتی که زردی کودک در دو روز اول نوزادی بیشتر از ۲۰ شود، باید اقدامات درمانی و تعویض خون انجام شود.

وی زردی در نوزادان را ۹۰ درصد به علت اختلالات گروه خونی دانست و بیان کرد: والدین باید به نوزادانی که زردی آنها متوسط است، بین وعده‌های شیر به آنها آب ولرم دهند تا مایعات بدن نوزاد بیشتر شود.

این متخصص اطفال در پایان خاطر نشان کرد: نوع دیگری از زردی زمانی است که این مشکل در کودکان به علت هپاتیت و بیماری‌های ژنتیک ظاهر شود که می‌تواند مشکلاتی برای کلیه ایجاد کند و این زردی مانند زردی در بزرگسالان است.

قطره ۷ آبان ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *