مرگ سالانه بیش از یک میلیون نفر براثر هپاتیت در دنیا

به گزارش قدس آنلاین ،دکتر «رضا سالاری» در گفت‎وگو باایسنا،اظهار کرد: هپاتیت یعنی التهاب کبد و در میان عوام مردم به یرقان و زردی مشهور است و مهم‎ترین عوامل ایجادکننده آن ویروس‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: ویروس‎ها موجودات بسیار ریزی هستند که از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‎شوند و برای رشد و تکثیر خود به یک موجود زنده نیاز دارند. تاکنون شش نوع ویروس هپاتیت شناخته شده است که شایع‎ترین آنها ویروس‎های هپاتیت آ (A)، ب (B) و سی (C) هستند.

سالاری ادامه داد: عوامل دیگری مثل داروها، بیماری‎های توارثی و خودایمنی و مصرف مشروبات الکلی نیز می‎توانند سبب هپاتیت شوند.

این پژوهشگر اظهار کرد: هپاتیت ویروسی یکی از عوامل مهم مرگ زودرس انسان است که براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی ۳۸۵ میلیون ناقل هپاتیت B و ۱۷۰ میلیون ناقل هپاتیت C در جهان وجود دارد و سالانه بیش از یک میلیون مورد مرگ بر اثر هپاتیت اتفاق می‎افتد.

وی یادآور شد: ابتلا به این نوع هپاتیت عوارض بی‎شماری دارد، از این‎رو اهمیت شناخت آن بسیار بالاست.

سالاری با بیان این‌که امروزه هپاتیت یکی از مشکلات بهداشتی عمده جهان است، تصریح کرد: ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت ب هستند. هپاتیت ب پس از بیماری‎های سل و مالاریا شایع‎ترین بیماری عفونی و مسری است که سالانه حدود ۵۰ میلیون نفر به افراد آلوده در دنیا افزوده می‎شود.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: بیشتر مبتلایان در کشور پهناور چین و تایوان بسر می‎برند. شیوع این بیماری در برخی نواحی آسیا و آفریقا بسیار زیاد است و حتی به ۲۰ درصد نیز می‎رسد.

به گفته‌ی وی در ایران طبق آمارهای موجود حدود ۳ درصد افراد جامعه یا قریب به دو میلیون نفر ناقل هپاتیت ب هستند.

قطره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *