مصرف قرص‌های ضدبارداری موجب تومورهای کبدی می‌شود

امیرپاشا ابراهیمی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در رابطه با بیماری‌های کبدی اظهار داشت: اکثر بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم کبد با اعمال جراحی قابل درمان و کنترل بوده و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های خوش‌خیم در خاورمیانه، کیست کبدی است.

وی افزود: کیست کبدی از ناقل حیوانی به صورت تصادفی به انسان منتقل می‌شود و روش‌ درمان آن از طریق جراحی و دارو است. کیست‌های کبدی ارتباطی با سرطان نداشته و انتقال آن بیشتر از طریق سگ به انسان انجام می‌شود.

متخصص جراحی کبد ادامه داد: تومورهای خوش‌خیم کبد گاهی به دلیل مصرف قرص‌های ضدبارداری ایجاد می‌شود و ارتباط این دو مسئله در علم پزشکی تأیید شده است؛ درمان این تومورها از طریق جراحی انجام می‌گیرد چرا که اگر عمل نشود خونریزی کرده و حتی منجر به مرگ بیمار می‌شود.

ابراهیمی عنوان کرد: تومورهای بدخیم کبد نیز دو منشأ مجرای صفرایی و سلول‌های کبدی دارد که متاسفانه تومورهای بدخیم با منشا سلول‌های کبدی در کشور در حال افزایش است و این مسئله ارتباط مستقیم با هپاتیت‌های ویروسی همچون B و C دارد.

وی خاطر نشان کرد: این تومورها در صورتی که قابل جراحی باشند درمان آن از این طریق انجام می‌شود ولی تومورهای کبدی با منشا صفراوی جزو سخت‌ترین اعمال جراحی بوده و گاهی ۱۱ تا ۱۲ ساعت جراحی آن به طول می‌انجامد البته در حال حاضر این اعمال جراحی در کشور با محوریت باشگاه علوم پزشکی تهران و شیراز انجام می‌شود.

لینک خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *