موفقیت پیوند کبد در ایران معادل آمریکا و اروپاست

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی جعفریان روز
چهارشنبه در حاشیه سومین کنگره پیوند کبد و مجاری صفراوی در جمع خبرنگاران افزود: اعمال جراحی پیوند کبد در کشور از سال ۱۳۷۲ شروع شده است و بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بزرگ ترین بخش پیوند کبد در کشور است.
وی، ادامه داد: در زمان حاضر ، بیمارستان های نمازی شیراز و امام خمینی(ره) تهران، جزو پنج مرکز پیوند کبد در منطقه مطرح به شمار می آیند.
جعفریان، خاطرنشان کرد: هم اکنون ، بیماری که برای پیوند کبد به بیمارستان امام خمینی(ره) معرفی می شود، طی کمتر از سه ماه برای وی، پیوند انجام می شود.
وی، تاکید کرد: از زمانی که فرهنگ اهدای عضو در جامعه ما به سمت نهادینه شدن پیش می رود در خصوص اهدای کبد و پیوند آن نیز موفق تر و با سرعت بیشتری عمل کرده ایم.
رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: خود ایمنی، کبد چرب و هپاتیت B و C از بیماری هایی به شمار می آیند که منجر به ابتلا به بیماری کبد مزمن می شوند.
وی، ادامه داد: هپاتیت B (بی ) به دلیل انجام واکسیناسیون، کمتر شده است؛ اما هپاتیت C (سی ) به دلیل استفاده از سرنگ های مشترک رو به افزایش است. کبد چرب نیز به صورت عمومی در جامعه به دلیل استفاده از غذاهای پرچرب و فست فودها و همچنین کم تحرکی رو به افزایش است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران گفت: سالانه یکهزار تا یکهزار و ۵۰۰ بیمار، نیازمند پیوند کبد در کشور هستند.
وی، اعلام کرد: تمام هزینه های پیوند کبد از طریق وزارت بهداشت پرداخت می شود و بیمار هیچ هزینه ای برای پیوند پرداخت نمی کند؛ ضمن اینکه بیمه ها نیز تاکنون برای پوشش هزینه پیوند کبد وارد نشده اند.
جعفریان گفت: داروهای پیوند کبد در دسترس و تحت پوشش بیمه نیز است؛ البته گاهی هم به صورت مقطعی کمبود داریم.
سومین کنگره سه روزه پیوند کبد و مجاری صفراوی امروز (چهارشنبه) در تالار امام خمینی(ره) بیمارستان امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.

قطره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *