نامه دکتر سید موید علویان به وزیر امور خارجه فرانسه بابت هپاتیت C بیماران هموفیلی

عالیجناب لوران فابیوس

 وزیر محترم امور خارجه فرانسه

احترامات اینجانب را به خاطر سفر به کشورم ایران بپذیرید. اینجانب رییس شبکه هپاتیت ایران و یکی از دانشمندان عرصه جلوگیری و درمان بیماری های کبد به ویژه هپاتیت ویروسی هستم.

همانگونه که مستحضرید، سابقه طولانی و نقش موثر ایران در ایجاد و توسعه علم به واسطه حضور دانشمندان ایرانی همچون ابن سینا و رازی  درتاریخ بر همگان روشن است. طی سالیان دراز، اهمیت غیرقابل انکار سلامت در توسعه پایدار کشورها رو به رشد بوده است.

حال که حضرتعالی قصد سفر به ایران را دارید، تمایل دارم تا پرونده ناتمام موجود در بحث ابتلای غیرعمدی برخی از عزیزان هموفیل به هپاتیت سی و ایدز در نتیجه استفاده از فاکتورهای خونی وارد شده از انستیتو مریو، کشور فرانسه را به استحضار برسانم.

ویروس هپاتیت سی گرچه در سال ۱۹۹۰ کشف شد، ولی سالها قبل از آن با استفاده از روشهای ویروس زدایی نسبت به سالم سازی فاکتورهای خونی اقدام میشد. متاسفانه استفاده ازفراورده های آلوده وارده به کشور زخمی عمیق در دل و جان مردم ایران به جا نهاد.

همکاران اینجانب با کمک وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مراکز علمی، طی ۱۰ سال اخیر بیش از ۵۰۰۰ نفر از مبتلایان را تحت معالجه و درمان قرار داده اند. در حال حاضر قریب به ۳۰۰ نفر نیاز به درمان جدید گران قیمت دارند. اطمینان دارم که تلاش همه ما در جهت ایجاد جامعه سالم و ارتقای سطح سلامت است.

از این رو، حضور حضرتعالی را در ایران مغتنم می شمارم و از حضرتعالی تقاضا میکنم که موضوع ناتمام فراورده های خونی از دیدگاه تخصصی و علمی و انسان دوستانه بررسی شود تا در این مورد خاطرات تلخ ابتلای بیماران به هپاتیت سی و اچ آی وی و مرگ تعدادی از آنان در سالهای اخیر از ذهن جامعه ایرانی زدوده شود.

با احترام

پروفسور سید مؤید علویان

رئیس شبکه هپاتیت ایران

 جهت مشاهده  نامه فارسی اینجا کلیک نمایید

جهت مشاهده اصل نامه انگلیسی اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *