نیاز سالانه هزار بیمار نیازمند پیوند کبد در کشور

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن نصیری طوسی دبیر اجرایی سومین کنگره پیوند کبد در این همایش که امروز در تالار امام خمینی برگزار شد، بیان کرد: در حال حاضر حدود  ۱۲۰۰ نفر نیازمند بیمار به پیوند فوری کبد هستند در حالی که ظرفیت کشور حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ پیوند است. بدین ترتیب نیاز به وجود مراکز جدید احساس می‌شود.
وی ادامه داد: در حدود ۲۰ سال پیش کشور ما اقدامات خود را در خصوص پیوند کبد در بیمارستان نمازی شیراز شروع کرد و امروزه در این بیمارستان سالانه ۴۰۰ پیوند کبد انجام می‌شود.
نصیری طوسی در خصوص تعداد افرادی که در لیست انتظار پیوند کبد هستند، عنوان کرد: آمار دقیقی نداریم اما سالانه حدود هزار نفر در لیست انتظار پیوند کبد هستند همچنین ۶۰ هزار بیمار مزمن کبدی داریم که ۶ هزار نفر آنها به نوع شدید این بیماری مبتلا هستند متاسفانه افراد زیادی در اسرع وقت متوجه بیماری خود نمی‌شوند و بدین ترتیب شرایط لازم برای بهبود آنها محیا نمی‌شود.
وی افزود: سالانه هزار و ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نیازمند در اولویت اول پیوند کبد هستند.
دبیر اجرایی سومین کنگره پیوند کبد در خصوص هزینه‌های این بیماران کبدی اظهار کرد: حدود ۱۰ سال پیش تصویب شد که هزینه پیوند کبد توسط دولت تامین شود که این کار انجام شد. اما این بیماران پس از مرخصی باید هزینه‌های دارویی خود را تامین کنند با وجود پوشش بیمه‌ای داروهای مورد نیاز پیوند کبد، به دلیل گرانی این داروها بیماران باید ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هزینه برای مراقبت‌های درمانی خود صرف کنند.
وی با اشاره به عدم کمبود دارویی در حوزه پیوند کبد اظهار کرد: خوشبختانه با تلاشهای مسئولین کشور در حوزه داروهای مورد نیاز پیوند کبد بروز هستیم و کمبود خاصی نداریم‌.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *