همه مردم واكسن آنفلوآنزا بزنند

امروز شيوع انواع H١N١ و H٣N٢ كه در واقع دنباله آنفلوآنزاي هنگ كنگي ١٩٦٨ بوده بسيار كم است و شيوع آنفلوآنزاي فصلي بالاست.
پاييز و زمستان علاوه بر سرما، ويروس آنفلوآنزا را هم با خود مي‌آورند. امسال نخستين موج اين بيماري ويروسي در استان كرمان مشاهده شده و به گفته معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كرمان، ظرف يك ماه گذشته هشت نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا فوت كرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، در حالي كه طي روزهاي گذشته جلسات ويژه مقابله با آنفلوآنزا در شهرستان‌هاي اين استان تشكيل شده، محمد ثمري، مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي كرمان ضمن اعلام آماده باش بيمارستان‌هاي استان براي پذيرش مبتلايان و به‌خصوص، بيماران با بيماري‌هاي زمينه‌اي كه در مقايسه با ساير بيماران، علائم شديدتري از آنفلوآنزا خواهند داشت،

شهروندان را به رعايت بهداشت فردي و خودداري از دست دادن و روبوسي با بيماران آنفلوآنزا توصيه مي‌كند و خبر از مشخص شدن بخش‌هاي ويژه نگهداري بيماران آنفلوآنزا در بيمارستان‌هاي استان مي‌دهد.

در حالي كه ظرف روزهاي گذشته و بنا بر خبر منتشره از سوي معاون بهداشتي اين دانشگاه، شيوع دوباره آنفلوآنزاي خوكي H١N١ در كشور موجب نگراني شده بود، محمود نبوي؛ معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن رد شيوع اين نوع از آنفلوآنزا مي‌گويد: «حدود پنج سال است كه بيماري به نام آنفلوآنزاي خوكي در دنيا نداريم چون متوجه شدند كه خوك، فقط يكي از منابع انتشار ويروس است در حالي كه اين ويروس در بدن انسان و پرندگان هم وجود دارد.

آنفلوآنزاي پرندگان هم به دليل سياست‌هاي دامپزشكي و معدوم كردن كل گله آلوده، تا امروز و ظرف ٢٠ سال گذشته هيچ تلفات انساني در ايران نداشته است. اپيدمي آنفلوآنزاي H١N١ هم مربوط به ٢٠٠٩ بود و از آن پس، اين تيپ هم به آنفلوآنزاي فصلي تبديل شد.

امروز شيوع انواع H١N١ و H٣N٢ كه در واقع دنباله آنفلوآنزاي هنگ كنگي ١٩٦٨ بوده بسيار كم است و شيوع آنفلوآنزاي فصلي بالاست. زيرا هر تيپ از آنفلوآنزا حدود دو سال همه‌گيري جهاني دارد اما بعد از آن، اغلب مردم ايمني نسبي پيدا مي‌كنند. در ايران هم موج اول آنفلوآنزاي فصلي شروع شده كه در بعضي استان‌ها با شدت بيشتر و در بعضي استان‌ها با شدت كمتري شيوع دارد.»

نبوي ضمن توصيه به بيماران براي استراحت و رعايت بهداشت فردي و اخلاق تنفسي براي بهبودي سريع‌تر و پيشگيري از انتقال بيماري به ساير افراد مي‌گويد: «با اين اقدامات ميزان ابتلا كمتر مي‌شود اما به صفر نمي‌رسد زيرا بسياري افراد عفونت كم علامت دارند و مخزن وسيعي از اين ويروس‌ها هم در طبيعت است.

علاوه بر آنكه افراد با ضعف ايمني و مبتلايان برونشيت و آسم و ديابت و نارسايي قلب و كبد و كليه در مقابل ويروس آنفلوآنزا حساس ترند و علائم بيماري در آنها شديدتر خواهد بود ضمن آنكه عوارض بيماري مثل ذات الريه هم در اين بيماران، بيشتر است و مرگ بيشتري را در اين گروه به دنبال دارد.»

نبوي ضمن تاكيد بر واكسينه تمام افراد با واكسن آنفلوآنزا در ابتداي فصل پاييز، مي‌گويد كه اين واكسن تا ٧٥ الي ٨٠ درصد مصونيت يك ساله در مقابل ابتلا به آنفلوآنزا ايجاد كرده و شدت بيماري را هم به ميزان ٢٥ درصد كاهش مي‌دهد اما در مقابل ١٥ نوع ويروس غير از آنفلوآنزا بي‌اثر خواهد بود و مي‌افزايد: «آنفلوآنزا ممكن است هفت الي هشت‌روز تب بدهد و ١٠ درصد برونشيت و ٢٠ درصد سينوزيت و حدود يك درصد ذات الريه دارد كه عفونت ريه، حتي با درمان هم ٤ الي ٥ درصد مرگ خواهد داشت. »

اين مقام مسوول مي‌گويد كه شيوع آنفلوآنزا در ايران در فصول سرد و معمولا از آذر ماه است كه تا اسفند و فروردين هم ادامه دارد ضمن آنكه طي ماه‌هاي آينده موج‌هاي دوم و سوم بيماري در راه خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *