هپاتیت سی می‌تواند با خطر بیشتر پارکینسون مرتبط باشد

پژوهشگران می‌گویند افراد مبتلا به ویروس هپاتیت سی تقریباً با احتمال ۳۰ درصد بیشتر نسبت به سایرین در معرض خطر دچار شدن به بیماری پارکینسون هستند.

چیا هونگ کائو مجری این طرح از دانشگاه پزشکی چین در شهر تایچی در تایوان در یک بیانیه خبری آکادمی نورولوژی آمریکا اعلام کرد: «فاکتورهای زیادی در پیشرفت بیماری پارکینسون نقش بازی می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به عوامل محیطی اشاره کرد.» او در ادامه می‌گوید: «با استفاده از پایگاه داده‌های پژوهشی بیمه ملی بهداشتی تایوان مطالعه گسترده‌ای در سراسر کشور انجام شد که نشان می‌دهد به هپاتیت به‌طور خاص ایجادشده به‌وسیله ویروس هپاتیت سی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد.»

به گفته کائو، بااین‌حال بررسی‌های انجام شده در این مطالعه رابطه علت و معلولی را نشان نمی‌دهد و تحقیقات بیشتری برای بررسی رابطه مورد نیاز است.

بت ورنالئو، مدیر برنامه‌های تحقیقاتی از بنیاد بیماری پارکینسون دراین‌باره می‌گوید: «درحالی‌که نتایج این تحقیق جالب‌توجه است و یک عامل مهم را برجسته می‌سازد که می‌توان بعدها روی آن تحقیقات بیشتری انجام داد. اگر نتایج این تحقیقات با دقت بیشتری ثابت شود، می‌تواند تاثیرات زیادی بر بهداشت عمومی و غربالگری زودرس تشخیصی و درمان هپاتیت سی بگذارد.»

پژوهشگران برای این بررسی ۵۰ هزار نفر از افراد دارای هپاتیت ویروسی را به سه گروه تقسیم کردند: ۷۱ درصد از این افراد تحت تاثیر هپاتیت بی؛ ۲۱ درصد دچار هپاتیت سی و ۸ درصد نیز هر دو هپاتیت را دارا بودند. این مطالعه همچنین ۲۰۰ هزار نفری را که اصلاً هپاتیت نداشتند، در برمی‌گرفت.

پژوهشگران برای مدت ۱۲ سال این افراد را پیگیری کردند در میان افراد مبتلا به هپاتیت، ۲۷۰ نفر به پارکینسون دچار شدند که از این مجموع ۱۲۰ نفر به هپاتیت سی مبتلا بودند. از میان افراد بدون هپاتیت نیز، ۱۰۶۰ نفر به پارکینسون دچار شدند. با در نظر گرفتن عواملی همچون سن، جنسیت و سایر عوامل موثر همچون دیابت، مجریان این تحقیق به این نتیجه رسیدند که بیماران دچار هپاتیت سی، نسبت به سایر افراد عادی ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به پارکینسون قرار دارند.

۸ دی ۱۳۹۴ سپید آن لاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *