هپاتیت C طی ۲۰ سال آینده ریشه‌کن می‌شود/ ابتلای یک میلیون و ۴۰۰ هزار ایرانی به هپاتیت B

رئیس شبکه هپاتیت کشور تعداد مبتلایان به هپاتیت B در کشور را یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با اجرای برنامه‌های پیشگیری و درمان هپاتیت C به طور قطع تا ۲۰ سال آینده دیگر در کشور بیماری نخواهیم داشت.

سید مؤید علویان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، به وضعیت بیماری کبد در کشور اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۶۸ واکسن هپاتیت به صورت آزمایشی در چهار استان برای نوزادان و افراد پرخطر به اجرا گذاشته شد که این طرح از سال ۷۳ به صورت سراسری اجرایی شد و توانست شیوع بیماری هپاتیت B را از ۲ تا ۳ درصد به زیر ۲ درصد برساند.

وی با اشاره به اینکه فقط ۲ استان گلستان و سیستان و بلوچستان شیوع هپاتیت‌شان بالای ۳ درصد است، گفت: علت این امر این است که زمانی که طرح واکسیناسیون به اجرا گذاشته شد، شیوع هپاتیت B در این مناطق بالای ۵ درصد بود و همین که توانسته‌ایم در این مدت ۲ درصد از شیوع را کاهش دهیم، نشان دهنده موفق بودن برنامه واکسیناسیون است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور تعداد مبتلایان به هپاتیت B در کشور را یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان کرد و تأکید کرد: اکثر این افراد هنوز شناسایی نشده‌اند.

به گفته وی، شیوع بیماری هپاتیت C در کشور کم و زیر نیم درصد است و بیشتر بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی و معتادان تزریقی به آن مبتلا هستند.

علویان با ابراز خوشحالی از توانایی شناسایی اکثر مبتلایان به هپاتیت C گفت: از ۵ هزار مبتلای هموفیلی و ۴ هزار مبتلای تالاسمی که هپاتیت C داشتند، تنها از هرکدام یک‌هزار بیمار باقی مانده است که هنوز درمان نشده‌اند.

وی از رسانه‌ها و سایر اقشار جامعه برای شناسایی مبتلایان به انواع هپاتیت درخواست کمک کرد و گفت: درست است که جوان بودن برای یک کشور فرصت تلقی می‌شود، اما گاهی تبدیل به تهدید می‌شود، چرا که جوان رفتار پرخطر دارد و با این رفتار، بیماری را شیوع می‌دهد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران تأکید کرد: با اجرای برنامه‌های پیشگیری و درمان هپاتیت C به طور قطع تا ۲۰ سال آینده دیگر در کشور مبتلایی به هپاتیت C نخواهیم داشت همینطور افراد مبتلا به هپاتیت B نیز افراد بالای ۴۵ سال خواهند بود.

منبع: فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *